AKTUALIZOVÁNO

Le Penová zveřejnila na Twitteru kruté násilí IS. Už ji vyšetřují

,

Povolební boje ve Francii

Témata: , ,

Drsné snímky uřezávání hlav a dalšího krutého násilí páchaného radikální organizací Islámský stát se ve středu ve Francii staly prostředkem nejprve virtuální potyčky mezi krajně pravicovou Národní frontou, jedním místním novinářem a následně i vládou v Paříži. Otřesné záběry začala tweetovat šéfka FN Marine Le Penové v reakci na tvrzení novináře, který podle ní přirovnal Národní frontu k Islámskému státu. Následně začala prokuratura zveřejnění scén vyšetřovat.

„Paralela mezi IS a FN, kterou ráno v rozhlasové stanici BMFTV-RMC učinil Jean-Jacques Bourdin, je nepřijatelný úlet. Musí své tvrzení odvolat,“ napsala nejprve rozzlobená Le Penová. Poté umístila na twitter i tři fotky ukazující kruté násilí džihádistů. „IS, to je tohle!“ připsala ke snímkům šéfka parlamentní strany. Vzápětí se k ní zasíláním podobných snímků přidali mnozí uživatelé sítě z řad jejích přívrženců.

Nato se do sporu zapojil francouzský premiér Manuel Valls, když jednání Le Penové odsoudil. Obvinil ji, že šířením fotografií o zvěrstvech Islámského státu „podněcuje veřejnou diskusi“ ve Francii, kde žije na šest milionů muslimů a kde se proti nim stupňuje násilí. Podle něj jde také o morální chybu Le Penové a její neúctu k obětem džihádistů.

Novinář prý začal dostávat výhrůžné vzkazy. Reakci Le Penové označil odpoledne za hysterickou a neopodstatněnou. Ujistil, že nikdy neřekl, že FN je jako IS.

Netrvalo dlouho a prokuratura ještě ve středu večer oznámila, že zahájila předběžné vyšetřování Le Penové a poslance NF a právníka Gilberta Collarda za „šíření násilných scén“, uvedl deník Le Figaro.

Web politického týdeníku Le Point připomněl, že Národní frontu již popudila podobná vyjádření v nedávných regionálních volbách. Jeden kandidát hlavní pravicové opoziční strany Republikáni podle listu v kampani mezi volebními koly prohlásil, že „volit FN je jako volit IS“. Stalo se tak poté, co přesvědčivé vítězství FN v prvním volebním kole vyvolalo v zemi šok a vedlo k mobilizaci ostatních stran a jejich voličů.

Čtěte také: Soud zprostil Le Penovou obvinění. Přirovnala muslimy k nacistům

6,8 milionů hlasů pro Le Penovou. Tisk varuje před extremismem

Přejít na diskusi