2 Povolební boje ve Francii

Le Penová zveřejnila na Twitteru kruté násilí IS. Už ji vyšetřují

, AKTUALIZOVÁNO

Drsné snímky uřezávání hlav a dalšího krutého násilí páchaného radikální organizací Islámský stát se ve středu ve Francii staly prostředkem nejprve virtuální potyčky mezi krajně pravicovou Národní frontou, jedním místním novinářem a následně i vládou v Paříži. Otřesné záběry začala tweetovat šéfka FN Marine Le Penové v reakci na tvrzení novináře, který podle ní přirovnal Národní frontu k Islámskému státu. Následně začala prokuratura zveřejnění scén vyšetřovat.

„Paralela mezi IS a FN, kterou ráno v rozhlasové stanici BMFTV-RMC učinil Jean-Jacques Bourdin, je nepřijatelný úlet. Musí své tvrzení odvolat,“ napsala nejprve rozzlobená Le Penová. Poté umístila na twitter i tři fotky ukazující kruté násilí džihádistů. „IS, to je tohle!“ připsala ke snímkům šéfka parlamentní strany. Vzápětí se k ní zasíláním podobných snímků přidali mnozí uživatelé sítě z řad jejích přívrženců.

Nato se do sporu zapojil francouzský premiér Manuel Valls, když jednání Le Penové odsoudil. Obvinil ji, že šířením fotografií o zvěrstvech Islámského státu „podněcuje veřejnou diskusi“ ve Francii, kde žije na šest milionů muslimů a kde se proti nim stupňuje násilí. Podle něj jde také o morální chybu Le Penové a její neúctu k obětem džihádistů.

Novinář prý začal dostávat výhrůžné vzkazy. Reakci Le Penové označil odpoledne za hysterickou a neopodstatněnou. Ujistil, že nikdy neřekl, že FN je jako IS.

Netrvalo dlouho a prokuratura ještě ve středu večer oznámila, že zahájila předběžné vyšetřování Le Penové a poslance NF a právníka Gilberta Collarda za „šíření násilných scén“, uvedl deník Le Figaro.

Web politického týdeníku Le Point připomněl, že Národní frontu již popudila podobná vyjádření v nedávných regionálních volbách. Jeden kandidát hlavní pravicové opoziční strany Republikáni podle listu v kampani mezi volebními koly prohlásil, že „volit FN je jako volit IS“. Stalo se tak poté, co přesvědčivé vítězství FN v prvním volebním kole vyvolalo v zemi šok a vedlo k mobilizaci ostatních stran a jejich voličů.

Čtěte také: Soud zprostil Le Penovou obvinění. Přirovnala muslimy k nacistům

6,8 milionů hlasů pro Le Penovou. Tisk varuje před extremismem

,

Hesla: , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.