10 ruských zákonů, které by měly být okamžitě zrušeny
Putinovy zákony
Přední odpůrci Putinova režimu zanalyzovali zákony Ruské federace a vybrali deset z nich, které jsou podle nich ,,zhoubné a páchají velkou škodu“. Z toho důvodu žádají jejich zrušení, resp. novelu, píše Rádio Svobodná Evropa. Na projektu se podíleli například známý spisovatel Boris Akunin, viceprezidentka Transparency International Jelena Panfilovová, politik v exilu Vladimir Ashurkov a právník a obhájce lidských práv Pavel Chikov.
-
Zákon zahraničních agentů
Kontroverzní zákon vešel v platnost v listopadu 2012. Na jeho základě se nevládní organizace v případě, že obdrží nějaké finanční příspěvky ze zahraničí, musí registrovat jako ,,zahraniční agenti“. Nedodržení tohoto zákona se trestá odnětím svobody až po dobu dvou let nebo pokutou v maximální výši 4 215 amerických dolarů (přibližně 100 tisíc korun). Zákon přinesl konec více než dvacítce nevládních organizací v Rusku.
-
Zákon ´Dima Jakovlev´
Zákon zakazující americkým občanům adopci ruských sirotků, který podle kritiků porušuje Ústavu Ruské federace, ruský zákon o rodině i Úmluvu OSN o právech dítěte, je účinný od roku 2012. Zákonu je přezdíváno podle Dmitrije Jakovleva, ruského batolete, které zemřelo v USA v roce 2008 v důsledku přehřátí organismu. Jeho otec jej totiž nechal 9 hodin v autě. Podle rozhodnutí amerického soudu to byla nehoda.
-
Zákon o ´nežádoucích organizacích´
Na základě tohoto zákona, který v květnu letošního roku podepsal prezident Putin, mohou úřady bez soudního příkazu uzavřít ,,nežádoucí“ nevládní organizace, pokud dospějí k závěru, že svou činností ohrožují národní bezpečnost. První takovou organizací, které se to týkalo, se hned v červenci stala National Endowment for Democracy se sídlem ve Washingtonu.
-
Zákon na ochranu víry věřících
Zákon byl vypracován krátce po pěveckém představení punkové skupiny Pussy Riot v kremelském chrámu. Na jeho základě smí být za ,,veřejné vyjádření jasné neúcty vůči společnosti s cílem urazit náboženství a víru věřících“ uložena pokuta až 100 tisíc korun, 200 hodin veřejně prospěšných prací nebo 3 roky vězení.
-
Sankce na potravinářské produkty
Jakékoliv sankce mají podle elitních ruských disidentů negativní dopady na ekonomiku země. Proto volají po zrušení těch, které byly uvaleny na výrobky Západu v srpnu 2014 stejně jako na ty nedávné proti Turecku. Svůj názor dokládají na tom, že od loňského roku vzrostly ceny potravin o 17 %.
-
Blokování webových stránek
Zákon z roku 2013 umožňuje úřadům, aniž by disponovaly soudním nařízením, blokovat weby, které svým obsahem podněcují k masovým nepokojům a extremismu. Od té doby ruské úřady zakázaly tři opoziční weby: EJ.ru, Kasparov.ru, and Grani.ru. V hledáčku přitom měly i populární LiveJournal blog opozičního lídra Alexeje Navalného.
-
Zákon proti gayům
Navrhovatelka zákona Jelena Mizulinová argumentovala při hlasování o zákonu tím, že jeho cílem je chránit děti před informacemi, které jsou ,,v rozporu s tradičními rodinnými hodnotami“.
-
Zákaz opakovaných protestů
Putin svým podpis v červnu 2013 stvrdil zákaz opakovaně pořádat v období 6 měsíců mítinky, shromáždění, pochody, demonstrace a stávky. Porušení se trestá pokutou, vězením nebo nucenými pracemi.
-
Zákon o pomluvě
Tento zákon kriminalizuje jisté druhy urážky na cti. Speciálně cílí na urážky mířené proti soudcům, státním zástupcům, porotcům nebo úředníkům činným v trestním řízení. Eventuální tresty se týkají i médií.
-
Volební zákon
V roce 2014 byla ustanovena změna pravidel, podle nichž jsou voleni zástupci do ruského parlamentu. Došlo tak k posílení vládnoucí strany Jednotné Rusko, protože polovina křesel ze 450 křesel ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, je volena napříč kandidátkami v jednotlivých okresech.