3 Festival německého divadla

Smrtící sranda: v Praze se ukáže německá herečka roku

, NOVÉ

Inscenace divadla Münchner Kammerspiele s názvem Gasoline Bill ukončí v pondělí večer Pražský divadelní festival německého jazyka. V Divadle na Vinohradech se v ní představí i Sandra Hüllerová vyhlášená už podruhé "herečkou roku". 

Režisérem inscenace této snad nejuznávanější německé scény je René Pollesch, v jehož dílech vždy vládne nenápadný půvab anarchie. Inscenace vznikají jako kolektivní proces, text je utkán z kousků látek, je plný filmových citací, popových diskursů a teoretických úvah k nesnesitelné složitosti bytí. 

Německá kritika označila hru Gasoline Bill jako "smrtící srandu", bulvární divadlo, které svým anarchickým kulinářstvím "působí stejně tak zábavně jako osvobodivě".

Laskavé bohyně

V neděli večer pokračoval festival inscenací Laskavé bohyně v provedení vídeňského Schauspielhausu. Na jevišti Divadla Komedie byl uveden více než tříhodinový projekt, jehož základem byl román Jonathana Litella z roku 2006, označovaný za mistrovské dílo i pornografii. 

Z perspektivy, na kterou si do té doby nikdo netroufl, vyprávěl o hitlerovském Německu, když propojil fiktivní autobiografii hrdiny s reálnými událostmi a osobami spojenými s holokaustem. 

Román zdramatizoval italský režisér Antonio Latella, který do něj obsadil tři herce a zpěváka. Kritika ocenila výsledek jako mimořádně kompaktní a zároveň otřesnou komorní hru v duchu Dostojevského, hru o zločinu a trestu. 

Pražský divadelní festival německého jazyka se letos konal už podevatenácté. Do metropole přivezl devět divadelních souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska, které představily své nejaktuálnější, nejlepší a nejdiskutovanější projekty. Přehlídka, jejímž generálním partnerem je Česko-německý fond budoucnosti, získala letos od Prahy podporu 3,1 milionu korun. 

Čtěte také: Dechovka. Když se tancovačka vymkne

Na západní frontě klid. Začal festival německého divadla

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.