Bývalé otrokyně IS mají vlastní jednotku a slibují pomstu

JEZÍDKY PROTI Islámskému státu

Bývalé otrokyně IS mají vlastní jednotku a slibují pomstuNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje dvojici kurdských bojovnic. Foto: Reprofoto: Youtube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejprve je radikálové z Islámského státu drželi jako otrokyně. V zajetí musely snášet ponižující zacházení včetně častého bití, odpírání stravy a brutálního znásilňování. Pak se jim ale podařilo uprchnout, podrobit se výcviku a získat zbraně. Teď se bývalé otrokyně Islámského státu chystají zaútočit na irácký Mosul a svým bývalým věznitelům slibují jediné – nemilosrdnou pomstu.

Osvobozené jezídky si v předchozích měsících musely projít peklem. Protože ale nemají jinou možnost, budou si jím muset projít znovu. Tentokrát to však už nebude v zajetí, ale na bitevním poli. „Kdykoli vypukne válka, naše ženy skončí jako oběti,“ vysvětlila stanici Fox News kapitánka ženské jednotky, proč jdou ženy do boje.

Jednotka osvobozených otrokyň nyní čítá asi 2000 bojovnic, které jsou rozdělené do menších celků. Podle kapitánky, která hovořila s americkou stanicí, chtějí ženy brátit všechny, kdo to potřebují: „Teď se bráníme samy proti zlu. Bráníme všechny menšiny v oblasti. Uděláme vše, co se po nás bude žádat.“ Mezi nejbližší plány žen prý patří útok po boku Kurdů na irácký Mosul, který je stále v područí IS.

Stočlenná jednotka jezídek, v níž působí i zmíněná kapitánka, bojuje po boku kurdských polovojenských milicí, které jí zároveň poskytly výcvik. Podle stanice Fox News se v iráckém Kurdistánu nachází dalších pět set osvobozených žen, které jsou připravené podrobit se výcviku a jít do boje proti IS.

Přestože boj osvobozených žen proti radikálům může na první pohled působit skoro až pateticky, faktem zůstává, že jezídky k boji vedou zcela prozaické důvody. Komunita jezídů totiž v Iráku a Sýrii dlouhodobě čelí perzekuci ze strany islamistů a musí spoléhat především sama na sebe.

Islamisté svou likvidační politiku vůči jezídům zdůvodňují tím, že jsou to podle nich odpadlíci od víry. Víra jezídů, kteří by se dali označit za islámskou sektu, je totiž ovlivněna i prvky dalších náboženství, například hinduismu, zoroastrismu a křesťanství. Radikálové z IS zajali v létě 2014 zhruba 5000 jezídských mužů a žen v okolí Sindžáru. Tři tisíce z nich se podle odhadů stále nachází v islamistickém zajetí.

Čtěte také: Za Saddáma nám bylo lépe, přiznala jezídská politička

Jezídky u islamistů jako sexuální otrokyně. Stovky se raději zabijí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články