Komunista Ondráček se kvůli pravoslavné církvi obul do Hermana

Církevní restituce

Komunista Ondráček se kvůli pravoslavné církvi obul do HermanaNOVÉ
Moskevský patriarcha Kirill je slavnostně uváděn do funkce, 2009 Foto: Wikipedia
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Části české pravoslavné církve, která získala podporu Moskvy proti takzvané „řecké“ větvi, chce nyní pomoci komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Ten interpeluje lidoveckého ministra kultury Daniela Hermana za to, že odstavil představitele církve od účtu, na nějž přicházejí miliony v rámci restitučních náhrad.

„Pojal jsem podezření, jestli nedošlo k porušení zákona,“ říká poslanec Zdeněk Ondráček. Ministr kultury Daniel Herman se totiž předminulý týden odhodlal k ojedinělému kroku: z rejstříku ministerstva vymazal statutárního zástupce Pravoslavné církve v České republice Marka Krupicu, který byl správcem konta určeného pro příjem peněz z takzvaných restitucí. Pravoslavní mají získat postupně miliardu korun. Ministerstvo zvažuje, že peníze z restitucí půjdou dočasně do notářské nebo soudní úschovy.

Čtěte také: Herman zasáhl. Pravoslavným možná nepřijdou restituce

„Interpelaci vítáme, protože se ukazuje, kdo stojí v pozadí snah o ovládnutí církve. Lidé napojení na StB a KGB,“ prohlašuje Ondřej Chrást, tajemník olomoucko-brněnského arcibiskupa Simeona, který je v opozici vůči „vymazanému“ Krupicovi a nově dosazenému vedení církve. Chrást naráží na minulost poslance Ondráčka, který byl členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti brutálně zasahujícího během Palachova týdne v roce 1989. Sněmovna nedávno řešila - bez konečného verdiktu – zda se má místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek omluvit Ondráčkovi za to, že ho nazval „komunistickým fízlem.“

O moc v české pravoslavné církvi a její současný a budoucí majetek už více než rok bojují dvě skupiny. Kritici současného vedení pravoslavných tvrdí, že jeho kroky jsou řízeny moskevským pravoslavným patriarchátem. Nového pražského arcibiskupa Jáchyma neuznává ani hlava řecké části církve, patriarcha Bartoloměj, který sídlí v Istanbulu a je považován za pravoslavného „papeže“.

„Pracoval jsem dvacet let u policie“

Ondráček tvrdí, že ministr mohl správce konta pravoslavných Krupicu odstavit dříve, než skončilo oficiální přezkumné řízení situace v církvi a proto ministra podezírá z porušení zákona. Poslanec ve své interpelaci uvádí na minutu přesný čas telefonátu mezi ministrem a vedoucí ministerského církevního odboru Pavlou Bendovou, během nějž měl Herman dát pokyn k odstavení statutárního zástupce Krupici. Není jasné, jak se Ondráček o přesném času telefonátu mezi ministrem a úřednicí dozvěděl.

Čtěte také: Kalousek se neomluví: Slovem fízl jsem vyjádřil opovržení, míní

„Nemohu říct, od koho ty informace mám. Pracoval jsem dvacet let u policie a s lidmi, kteří informace mají,“ poznamenává Ondráček.

„Odpovědi na interpelaci pana poslance vypracováváme. Ve věci pravoslavné církve postupujeme standardním způsobem, ve smyslu platných zákonů,“ sdělila mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová. Na dotaz k úniku informací z jejího úřadu a možné spolupráce ministerských úředníků s jednou ze stran sporu uvedla: „Pokud existuje podezření, že došlo k porušení vnitřních předpisů ministerstva kultury, prošetříme je.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit