Jak Hillary Clintonová 'stvořila' Islámský stát

Arabský svět žil fámou

Jak Hillary Clintonová 'stvořila' Islámský státNOVÉ 1
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

Sociální sítě arabského světa v posledních týdnech zaplavily výňatky z údajně nové autobiografické knihy Hillary Clintonové, kterou autor nazval 'Heslo 360'. V ní stojí údajné ‚přiznání‘ bývalé ministryně zahraničí USA, že Spojené státy s pomocí Muslimského bratrstva pomohly vytvořit extrémistickou skupinu Islámský stát.

Pasáž z knihy šokovala arabský svět. Jedná se však nanejvýš o konspirační teorii, informuje deník Washington Post. Nedávno vydané memoáry Clintonové 'Těžká volba' totiž žádné takové odhalení neobsahují. 

„Zapojili jsme se do války v Iráku, Libyi a Sýrii. Vše bylo v pořádku do 30. června 2013, kdy se v Egyptě během pouhých 72 hodin všechno změnilo. Uzavřeli jsme dohodu s Muslimským bratrstvem o deklaraci Islámského státu v Sinaji. Vznik byl dohodnut k datu 5. červenec 2013. Tak jsme čekali, pak se ale najednou všechno zhroutilo,“ píše se v knize Heslo 360 coby výpověď Clintonové.

„Překvapivé ale je, že spousta lidí tomu chtělo věřit.“

Idea podílu USA na vzestupu Islámského státu se rychle ujala v arabském světě. Podle reportérky BBC Suzanne Kianpourové si libanonské ministerstvo zahraničí vyžádalo vysvětlení amerického velvyslance Davida Haleho. Ke zvěstem se vyjadřovala i americká ambasáda v Bejrútu. Na Facebooku napsala, že se jedná o „čisté výmysly.“

Lidé tomu chtěli věřit

Kachna se výrazněji začala šířit poté, co 3. srpna jordánský online magazín 7iber.net o americké podpoře islamistů publikoval článek s odkazem na jordánská média. „Příběh se objevil na egyptském obskurním webu, pak ho převzaly mainstreamové zpravodajské servery a začal se šířit napříč arabským světem,“ řekla Washington Post Lina Ejeilatová, šéfredaktorka 7iber.net.

Původně zprávy hovořily hlavně o Egyptě jako o centru extrémistů z Islámského státu, pak se nabalilo i propojení s USA. Přispělo to ke zmatku zejména v Iráku a Sýrii. „Překvapivé ale je, že spousta lidí tomu chtělo věřit,“ pokračuje Ejeilatová. 

Čtěte také: Islamisté rozšiřují chalífát. V Sýrii dobyli další dvě klíčová města

Tato konspirační teorie je novou variací na starou ideu, že Spojené státy dlouhodobě podporují zájmy Muslimského bratrstva na Blízkém východě. Clintonová byla od těchto teorií na nějaký čas ušetřena. Naposledy ji v roce 2012 nařkla republikánka Michele Bachmannová, že se do americké vlády infiltroval z Muslimského bratrstva její blízký poradce Huma Abedin. Nedlouho poté Clintonová navštívila Egypt, kde ji lidé vítali s transparenty, které hlásaly 'Clintonová je vrcholný vůdce Muslimského bratrstva.'

Čtěte také: USA vyslaly do Iráku na pomoc jezídům 130 vojáků

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz