NOVÉ

Brežněva o invazi požádal Dubček, píše ruská ambasáda

Invaze 1968

Témata: ,

Ruská vláda nejenomže šíří zavádějící a propagandistické informace, které obhajují současnou politiku Kremlu, ale zcela vědomě šíří i lži o historii a aktivitách komunistického Sovětského svazu. Ruské velvyslanectví na Slovensku například na svých oficiálních facebookových stránkách uvádí, že v roce 1968 vtrhla vojska Varšavské smlouvy do Československa na osobní žádost Alexandra Dubčeka.

Této skutečnosti si všiml slovenský aktivista Juraj Smatana, který se kvůli tomu obrátil i na ruského velvyslance, kterého žádá, aby velvyslanectví text z facebookových stránek odstranilo.

Ruské velvyslanectví se ve svém textu odvolává na ruského historika Svjatoslava Rybase, který loni navštívil Slovensko a podle svých slov hovořil se slovenskými politology, zástupci mimovládních organizací, masmédií a Spolku slovenských spisovatelů.

Pro Čechy a Slováky je z dlouhého facebookového příspěvku velvyslanectví klíčová hned první věta – S. Rybas: „Dubček osobně telefonoval Brežněvovi a požádal o vojenskou invazi.“

Co konkrétně píše Rybas o Dubčekově chování v srpnu 1968? „16. augusta Dubček osobne telefonoval Brežnevovi a požiadal o vojenskú inváziu (V. Falin v interview autorovi). 12. augusta na zasadnutí Predsedníctva ÚV KSČ Dubček vyhlásil: ´Ak dospejem k záveru, že sme na prahu kontrarevolúcie, osobne pozvem sovietske vojská´,“ napsal.

Toto tvrzení však zcela odporuje jiným historickým pramenům a staví se tak na stranu sovětské komunistické propagandy.

Celý facebookový příspěvek ruské ambasády si můžete přečíst zde.

S.Rybas: „Dubček osobne telefonoval Brežnevovi a požiadal o vojenskú inváziu“V dňoch 20. až 24. septembra 2015 bol na…

Zveřejnil(a) Ruské Veľvyslanectvo na Slovensku/Посольство России в Словакии dne 8. říjen 2015

Sovětské vedení invazi vojsk do Československa dříve zdůvodňovalo tzv. zvacím dopisem, který který v srpnu 1968 poslali Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak Leonidu Brežněvovi. Obsahoval výzvu k pomoci všemi prostředky proti údajné hrozící kontrarevoluci v Československu.

Juraj Smatana je slovenský aktivista a středoškolský učitel dějepisu na gymnáziu v Považské Bystrici. Současně je také poslancem za Trenčínský kraj zvolený za politické uskupení ZMENA ZDOLA, Demokratická únia Slovenska.

Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Přejít na diskusi