Šéf ÚOOZ Šlachta dnes končí u policie kvůli reorganizaci

Reorganizace policie

Šéf ÚOOZ Šlachta dnes končí u policie kvůli reorganizaciNOVÉ
Robert Šlachta Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který vzbudil na politické scéně značné kontroverze, dnes končí po 26 letech u policie. Šéfem protimafiánského útvaru byl od roku 2008. Na svoji funkci rezignoval, protože nesouhlasí s reorganizací policejního sboru, při níž se jeho útvar sloučí s protikorupční policii. Obě policejní složky budou mít od 1. srpna jedno vedení. ÚOOZ se přitom nemůže zrovna pochlubit úspěchy v dotažených kauzách. Spektakulární zásah útvarů na Úřadu vlády vedl k pádu vlády Petra Nečase před třemi lety, dosud ale nebyl nikdo odsouzen.

Šéfem vznikající Národní centrály proti organizovanému zločinu by se mohl příští týden stát nynější šéf celorepublikové kriminální policie Michal Mazánek.

Reorganizace policie vyvolala v uplynulých týdnech ostrý spor mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Plán změn v policejním sboru podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory protestům hnutí ANO, které hovořilo o porušení koaliční smlouvy a hrozilo jejím vypovězením. Pochyby o změnách vyjádřili i státní zástupci. Start reformy byl nakonec odložen o měsíc na začátek srpna.

V souvislosti s reorganizací se mluví hodně o Šlachtovi. Spekuluje se o tom, že změny se dělají kvůli tomu, aby byl vyšachován ze hry. Tuto verzi prověřují olomoučtí žalobci, kteří nedávno vyslechli policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Vedení police však tyto úvahy odmítlo a postup žalobců vyvolal mezi politiky nesouhlas.

Šlachta podal rezignaci 10. června, zatím se jej podle dostupných informací rozhodlo následovat pět dalších kolegů. V roli dočasného šéfa útvaru místo něj působí Milan Komárek, který v minulosti vedl protikorupční polici.

Šlachta v minulosti uvedl, že neví, kde bude dál pracovat. Chtěl by dál zůstat ve státní službě, ale zatím prý nedostal žádnou nabídku. Jeho setrvání ve státní službě podpořil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Šlachta chtěl v minulém týdnu vystoupit před poslanci bezpečnostního výboru s informacemi, které se týkají reorganizace policie a úniků z vyšetřování některých kauz. Poslanci mu však slyšení neumožnili. Sněmovna tento týden rozhodla o vzniku vyšetřovací komise, s níž je Šlachta připraven spolupracovat.

Čtěte také:

‚Máme na vás složku.‘ Šlachta údajně tlačil na šéfa výboru Váňu

Šlachta: V trestních kauzách kolem Nagyové padnou další obžaloby

Sdílet:

Hlavní zprávy

Strach měřitelně roste

ÚHEL POHLEDU

ÚHEL POHLEDU: Dokud obchodování na burzách probíhalo tak, že investoři museli být fyzicky přítomní na parketu jednotlivých burz, bylo možné rozpoložení ...

15:38
×

Podobné články