Inspirovali českou vlajku muslimové? Odborníci se přou

SPOR O ČESKOU VLAJKU

Inspirovali českou vlajku muslimové? Odborníci se přouNOVÉ
Vlajka muslimského království Hidžáz. Foto: Foto: Wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Určitý rozruch na sociálních sítích v posledních dnech způsobil odborník na vlajky Roman Klimeš. V rozhovoru pro Český rozhlas totiž uvedl, že současnou podobu české vlajky ovlivnila vlajka muslimského království Hidžáz, čímž udělal radost některým zastáncům islámu, a naopak pobouřil některé jeho odpůrce. Předseda České vexilologické společnosti Jaroslav Martykán ale namítá, že muslimové českou vlajku zřejmě neinspirovali.

Odborník na vlajky Klimeš se v rozhovoru pro ČRo pokusil přiblížit historii vzniku současné podoby české vlajky. Například připomněl, že až do roku 1920 česká (československá) vlajka vypadala stejně jako ta polská a až poté byl k bílému a červenému pruhu přidán modrý klín. Podobný klín se v té době vyskytoval například na vlajce Kuby, Filipín a nebo právě muslimského království Hidžáz, které vzniklo po rozpadu Osmanské říše na Arabském poloostrově.

Klimeš uvedl, že se Češi při určování nové podoby státní vlajky inspirovali právě u království Hidžáz. Podle jeho slov se všechno seběhlo tak, že úředník Jaroslav Kursa, který byl členem komise, jež měla určit novou podobu vlajky, zahlédl ve výloze knihkupectví v Praze obálku francouzského časopisu L‘Illustration, na níž byla právě vlajka muslimského Hidžázu s červeným klínem. Podoba vlajky ho prý uchvátila natolik, že svým kolegům navrhl, aby i Češi přidali na svoji vlajku klín. „Takže česloslovenská vlajka byla ovlivněná vlajkou království Hidžáz,“ uvedl Klimeš.

Jeho rozhovor pro Český rozhlas Plus se záhy začal šířit na sociálních sítích, přičemž do určité míry rozdělil českou internetovou veřejnost. Například na serveru g.cz o rozhovoru vyšel krátký článek, v němž si autor utahuje z českých odpůrců islámu, protože prý na svých demonstracích mávají vlajkami, jejichž podobu ovlivnili muslimové. Naopak některé odpůrce islámu rozhovor s Klimešem pobouřil a začali poukazovat na údajné nepřesnosti v jeho argumentaci.

‚Inspirace muslimy je podle mě vyloučena‘

Klimešovu verzi ostatně později odmítl i předseda České vexilologické společnosti – tedy společnosti odborníků přes vlajky – Jaroslav Martykán. „Je pravda, že po první světové válce bylo potřeba českou vlajku odlišit od té polské, aby nevznikaly zmatky na hranicích. Tehdy proto padlo rozhodnutí přidat na tehdejší bílo-červenou vlajku modrou barvu,“ řekl Martykán serveru ECHO24.cz

„Úředník Jaroslav Kursa přemýšlel, jak by šlo na vlajku modrou barvu přidat. Nakonec se ujala forma modrého klínu, který sahal nejprve do jedné třetiny a posléze do jedné poloviny délky státní vlajky. Kursa přitom vycházel z erbu vladyků z Letné, kde se rovněž objevoval klín. Inspirace vlajkou Hidžázu je podle mě vyloučena,“ uvedl Martykán.

Dodal, že jeho kolega Klimeš možná vychází z toho, že modrý klín na české vlajce v první verzi sahal do jedné třetiny její délky stejně jako červený klín na vlajce muslimského království Hidžáz. To, že českou vlajku ovlivnili muslimové, ale podle Martykána není nic víc než „Klimešův názor, ke kterému bych se nehlásil“.

Hidžáz bylo arabské muslimské království, které vzniklo v roce 1916 na Arabském poloostrově na pobřeží Rudého moře. Místní arabské obyvatelstvo se tehdy za podpory Velké Británie vzbouřilo proti Osmanské říši, která území v předchozích letech kontrolovala. Dnes se jedná o region na západě Saúdské Arábie, na jehož území se nachází dvě posvátná města islámu – Mekka a Medína. Pod kontrolu Saúdů se Hidžáz dostal v roce 1925 a roku 1932 se stal součástí nově vzniklé Saúdské Arábie.

Čtěte také: Trenýrky nad Hradem? ‚Je to umění. Nevytřeli jsme si vlajkou zadnice‘

V Paříži zastřelili útočníka s nožem. Křičel ‚Alláhu Akbar‘ a měl vlajku IS

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články