Nový represivní útvar: obrovská moc bez dozoru

Nekontrolovaná moc

Nový represivní útvar: obrovská moc bez dozoruTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Lidé nejsou andělé a každá moc je zneužitelná, proto musí být omezená a kontrolovaná. Čím větší a citlivější ta moc je, tím kontrola musí být silnější a propracovanější. Systém pojistek, brzd a rovnováh je tím, co odlišuje demokracii od diktatury. Autoritářský stát od západní liberální demokracie.

Vláda Bohuslava Sobotka 7. dubna schválila vznik speciálního státního zastupitelství zaměřeného na závažnou hospodářskou kriminalitu a korupci, nové represivní složky s obrovskou pravomocí a prostorem pro svévoli, nad níž žádný skutečný dohled a pojistka zneužití moci nebude. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán do zákona na poslední chvíli přilepil pseudodohled. Ten ale fakticky nemá žádnou moc a bude jen trestní stíhání protahovat. Právě tato nová mocná, nekontrolovaná represivní složka je hlavním pilířem nového zákona o státním zastupitelství, který poměrem 11 pro, 0 proti, 4 se zdrželi přijal kabinet. Podpořili ho všichni přítomní ministři za Babišovo hnutí ANO, lidovci a premiér Bohuslav Sobotka jako jediný sociální demokrat. Ostatní ministři ČSSD se zdrželi.

Zákon, který je pohrobkem toho, co začal už v roce 2011 prosazovat exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil za vlády Petra Nečase, dlouho v Pelikánově nové verzi vypadal jako neprosaditelný. Na ministra mířily kritické připomínky od koaličních partnerů, ústavněprávních výborů i od samotných státních zástupců. Těch připomínek bylo hodně, protože v zákoně je hodně velmi pochybných a sporných míst. Nejvážnější kritika se soustředila právě na nové mocné speciální státní zastupitelství bez jakéhokoliv dohledu. Proto Pelikán přidal pseudodohled a protlačil díky němu zákon vládou. Šance, že projde i poslaneckou sněmovnou, jsou ale velmi nejisté.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články