NOVÉ

Kalousek: Nezajímá mě, koho Babiš označí za bílého koně

Kauza Čapí hnízdo

Témata: , , , ,

Prozradí Andrej Babiš (ANO) poslancům, kdo vlastnil jeho Čapí hnízdo v době, kdy čerpalo evropské dotace? Sněmovna se k nejnovější kauze vicepremiéra schází ve středu odpoledne a ministr financí už slíbil, že si jméno utajeného vlastníka nenechá pro sebe. Za mimořádnou schůzí stojí poslanci TOP 09 a ODS. Obě strany se ale ve středu chtějí obracet spíše na premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku než na šéfa ANO. „Babiš už řekl dost, nezajímá mě, koho označí za bílého koně,“ řekl deníku ECHO24 předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kauza dotací pro Babišovo Čapí hnízdo odstartovala zatím největší vládní krizi od voleb 2013. Opozice chce po Babišovi, kterého podezřívá z dotačního podvodu, hodnověrné vysvětlení. A koaliční sociální demokraté a lidovci nechávají vicepremiéra ve vysvětlování celého případu pořádně vykoupat.

ČSSD dokonce navrhla výrazně zpřísnit projednávaný zákon o střetu zájmů právě ve vztahu k Andreji Babišovi. Socialisté by rádi omezili podnikání ministrů: členové vlády by se podle nich museli vzdát ovládání svých firem. Zároveň by nemohli vlastnit jakýkoliv podíl v médiích. ANO kvůli tomu mluví o možném konci koalice.

Pravicová opozice středeční schůzi svolala kvůli podezření, že udělení padesátimilionové dotace z evropských peněz mohl doprovázet dotační podvod. Dnes už podle ODS a TOP 09 celý problém narostl do takových rozměrů, že se nestačí ptát jen ministra financí, ale jasně vyjádřit se musí i premiér.

„Rozhodně neočekávám žádné třeskuté informace od Andreje Babiše. A dokonce se ho ani na nic nebudeme ptát. Protože to všechno, co už řekl, má, myslím, dostatečnou vypovídající hodnotu. Opravdu mě nezajímá, koho označí za bílého koně těch anonymních akcií, protože ty koneckonců během těch pěti let mohlo držet třeba pět tisíc lidí. Každý den někdo jiný,“ avizuje Kalousek, že hlavní otázky skutečně nebudou mířit na Babiše.

Fiala: Očekávám kroky premiéra

Podle šéfa TOP 09 by si poslanci neměli hrát na soudce nebo vyšetřovatele. Sněmovna by ale měla zaujmout jasné politické stanovisko ke kauze, která hýbe vládou. „Poslanecká sněmovna by měla jasně říci, zda je, nebo není únosné, aby vrchním kontrolorem evropských dotací, tedy ministrem, který odpovídá za auditní orgán České republiky, byla osoba podezřelá z dotačního podvodu. A zda je to únosné reputační riziko pro Českou republiku, nebo to únosné není. Tady zejména očekáváme stanovisko od pana premiéra,“ dodává Kalousek s tím, že od samotného Babiše čeká obranu útokem.

Podobně vidí celou kauzu i šéf ODS Petr Fiala. Podle něj už případ dávno přesáhl úroveň klasických sněmovních rozmíšek.

„To není skandál, který by živila a vyvolávala ODS a pravicová opozice. Ten řeší veřejnost, žije v médiích. Objevuje se celá řada otázek vzhledem k podezření z dotačního podvodu. Očekávám, že se nám dostane nějakého vysvětlení. A pokud nebude důvěryhodné, očekávám hlavně nějaké kroky premiéra české vlády. Protože tohle už dnes není kauza, která by se týkala jen Andreje Babiše. Znevěrohodňuje celou vládu premiéra Sobotky,“ řekl deníku ECHO24.cz Fiala.

Ten si prý nedovede představit, že by se Sobotka k celému případu nevyjádřil. ODS také podle Fialy už od vzniku vlády upozorňuje, že je Andrej Babiš v permanentním střetu zájmů.

U sněmovny půjde Pochod Čápů

„A to je něco, s čím jsme se neměli jako česká společnost smířit. Prostě to tak nemělo být. Ve vládě nemá být člověk, který vlastní média a jehož firmy čerpají dotace a účastní se státních zakázek. Jsem proto rád, že se teď i veřejnost zajímá, jestli se Andrej Babiš jako podnikatel vždy a ve všech směrech choval podle pravidel hry, nebo jestli kázal vodu a pil víno. Zatím to vypadá, že to víno lokal plnými doušky,“ uzavírá Fiala.

Kauza Čapího hnízda se ale neřeší jen v parlamentu. Začátkem týdne vyzvaly vicepremiéra protikorupční organizace, aby v souvislosti s případem své farmy objasnil také další aktivity, které při vstupu do politiky slíbil potírat. Organizace chtěly mimo jiné vyjasnit privatizaci Unipetrolu, nesrovnalosti ve financování volební kampaně hnutí ANO nebo okolnosti dotace pro slovenský podnik Duslo Šala, který patří pod Agrofert.

Ve středu se také pár metrů od sněmovny uskuteční demonstrace nazvaná Pochod Čápů. „Vzkážeme Andreji Babišovi, že si s Českou republikou nemůže dělat, co chce,“ píší organizátoři na stránce události.

Čtěte také: 22 otázek pro Andreje Babiše: Vysvětlete všechny své kauzy

Babiš se poprvé bojí

Přejít na diskusi