Vyšetřování ČNB. Babiš se vymlouvá na beztrestnost poslance

citlivé informace

Vyšetřování ČNB. Babiš se vymlouvá na beztrestnost poslanceEXKLUZIVNĚ
Andrej Babiš Foto: Jan Zátorský
2
Domov
Sdílet:

Česká národní banka už téměř měsíc prověřuje výroky ministra financí Andreje Babiše, které výrazně pohnuly cenou akcií elektrárenské společnosti ČEZ. Ministr financí se hájí mimo jiné tím, že výroky, jimiž akciemi pohnul, pronášel v poslanecké sněmovně, kde je jednání poslance beztrestné.

Babiš v pondělí 24. března v Hospodářských novinách prohlásil, že na rozdíl od minulých let chce tentokrát rozdělit mezi akcionáře na dividendách celý zisk. Kurs akcií po této zprávě prudce posílil. Centrální banka prověřuje, kdo se k Babišově zásadní, cenu ovlivňující informaci dostal dřív než ostatní, a jestli ji nějakým způsobem zneužil.

Andrej Babiš totiž jako vykonavatel akcionářských práv státu v ČEZ otevřel svým výrokem hned několikadenní prostor k insider tradingu, obchodování na základě informací, které nejsou veřejně známy. Banka vyzvala ministra financí, aby své chování vysvětlil.

Insider trading, tedy manipulace s cenou veřejně obchodovaných firem, je ve všech vyspělých zemích považován za vážný hospodářský zločin s vysokými postihy. I u nás je ovlivňování kursu akcií trestné. Paragraf 250 „Manipulace s kursem investičních nástrojů“ počítá s tresty až do 10 let vezení, pro ty kdo „rozšíří nepravdivé nebo hrubě zkreslené informace významně ovlivňující cenu nebo kurs investičních nástrojů.“

Ministerstvo financí poslalo České národní bance rozsáhlou odpověď, komu a kdy Andrej Babiš informace o dividendách poskytl. Co bankéřům napsal, odmítá zveřejnit. „Poskytnutím těchto informací jiné osobě bychom mohli zasáhnout do zákonných práv ČNB,“ řekl Babišův mluvčí Marek Zeman.

Podle informací deníku ECHO24.cz z ministerstva financí se Babiš v dopise hájí mimo jiné tím, že citlivé, kurs ovlivňující informace poskytl přímo na půdě poslanecké sněmovny. Nepřímo tím odkazuje na loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu tří exposlanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Ty žalobci obvinili z přijímání úplatku za vzdání se poslaneckých mandátů. Nejvyšší soud později rozhodl, že jakékoliv jednání poslanců přímo na půdě sněmovny je vyňato z trestního práva. Vztahuje se na něj totiž indemita, tedy úplná beztrestnost.

Bezpečné místo na citlivé schůzky

Babiš se skutečně s autorkou textu Zuzanou Kubátovou (dnes pracuje pro MF DNES, kterou Babiš vlastní) sešel už ve středu 19. března v Poslanecké sněmovně k neformálnímu rozhovoru, při němž padla i informace o záměru vyplatit na dividendách sto procent zisku. „Byla jsem překvapená a ptala jsem se ho, jestli můžu tuto informaci zveřejnit. Řekl, že s tím nemá problém,“ říká Zuzana Kubátová.

Hospodářské noviny (které vlastní finančník Zdeněk Bakala) tak měly citlivou informaci už pět dní (z toho dva víkendové, kdy se neobchoduje) před jejím zveřejněním. V mezičase sháněly na Babišovu novinku ohlasy mezi analytiky. V textu ministrův plán přímo komentuje Tomáš Sýkora z Patria Direct. V článku se ale často používá plurál, což navozuje dojem, že autoři se zprávou seznámili více lidí.

Čtěte také: Imunita na Babišovy výroky? Těžko, shodují se poslanci

Ve středu, kdy autorka s Babišem mluvila, stála akcie ČEZ 529 korun, v pátek už byla za 541 a v pondělí po oficiálním oznámení se vyhoupla na 577 korun. Tento den, se zároveň obchodovalo násobně více akcií než v jiných dnech. Tři obchodní dny, kdy byla Babišova informace neveřejná, otevřely zasvěceným prostor k výdělkům v desítkách milionů korun. Jen v pondělí 24. března, kdy se zpráva o dividendě zveřejnila, se prodalo 1,419 milionu akcií v celkové hodnotě přes 805 milionů korun. Pro srovnání: minulý pátek se prodalo jen 150 tisíc akcií ČEZ za 89 milionů korun.

Česká národní banka má jako regulátor finančního trhu přesný přístup ke všem detailům z obchodování. Nebude tedy těžké zjistit, kdo na Babišově zprávě vydělal.

Čtěte také: Jak na výkřiku v novinách vydělat desítky milionů

Manipulace s Novou

Manipulace s akciemi ČEZ není jedinou. Minulý týden přinesla Babišova MF DNES zprávu, že o koupi společnosti CME, která vlastní i televizi Nova, jednají miliardáři Petr Kellner a Pavel Tykač. Akcie CME po uveřejnění zprávy prudce posílily. MF DNES informaci z utajených zdrojů otiskla, přestože ji jak Tykač tak Kellner přes své mluvčí přímo v článku jednoznačně a razantně popírali. O koupi televize Nova se v minulých měsících zajímala řada finančních skupin včetně Agrofertu Andreje Babiše nebo J&T, která vlastní Ringier Axel Springer. PPF poté v oficiálním dementi upozornila, že zveřejnění zprávy mohlo být vedeno snahou ovlivnit cenu akcií.

Sdílet:

Hlavní zprávy