AKTUALIZOVÁNO

V bojích na Ukrajině padl Čech, umrtí potvrdila jeho sestra

BOJE NA UKRAJINĚ

Smrt jednoho ze dvou Čechů, kteří bojovali za proruské separatisty na východě Ukrajiny, Ivo Stejskala z Brna, potvrdila podle České televize jeho sestra Monika. O život v bojích na východní Ukrajině měl přijít i Vojtěch Hlinka z Žatce. O úmrtí Čechů v posledních dnech spekulovaly některé weby na základě prohlášení dalšího českého občana na místě Oldřicha Grunda. Ukrajinské, ani české úřady ale jejich smrt nepotvrdily.

Poté, co o možném úmrtí Iva Stejskala informoval server ECHO24.cz, potvrdila smrt českého učitele v řadách separatistů jeho sestra Monika. „Nechci dodávat žádné informace. Je mrtvý,“ řekla Stejskalova sestra České televizi. Monika Stejskalová na Facebooku napsala, že Ivo Stejskal zemřel spolu s Hlinskou na Ukrajině 12. srpna. Není však jasné, jak se sama o úmrtí bratra dozvěděla a zda zpráva nepochází pouze z neověřených zdrojů.

Česko nemá od ukrajinských úřadů doposud žádné oficiální informace o úmrtí českých občanů. „Stát aktivity soukromých osob nesleduje. Výjimkou by ale prý bylo, kdyby třeba někdo z rodin Čechů požádal stát o pomoc,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí David Frous. Podle něj tak zatím nikdo neučinil.

Ivo Stejskal z Brna a Vojtěch Hlinka ze Žatce údajně padli 12. srpna nedaleko vesnice Mijusinck, kde byli vzápětí i pohřbeni. O jejich možném úmrtí se začalo spekulovat až na konci měsíce, slovenský internetový deník Čas dokonce napsal, že se jedná o „první mezinárodní oběti rusko-ukrajinského konfliktu“. 

Více zde: Dva Češi z řad proruských separatistů údajně padli v boji

Stejskal odjel bojovat po boku separatistů na Ukrajinu v červnu. „Když jsem viděl, co se tu děje, nezbylo než přijet,“ prohlásil tehdy Stejskal velmi špatnou ruštinou na náměstí v Doněcku. V Brně předtím působil jako učitel tělocviku a občanské výchovy na základní škole. Podle ČT čtyřicetiletý muž dlužil za nájem. Město na něj proto krátce před jeho odjezdem na Ukrajinu podalo žalobu a chtělo ho vystěhovat.

Čtěte také: Proruským separatistům pomáhá Čech. Chlubí se nožem od Strelkova

Kromě Stejskala a Hlinky bojuje za proruské separatisty i Oldřich Grund a podle neověřených informací zřejmě další čeští i slovenští občané. Přitom za trestný čin služby v cizích ozbrojených silách hrozí podle českých zákonů až pět let vězení. Výjimkou je služba v armádách členských zemí NATO či služba se souhlasem prezidenta.

Čtěte také: Bojovníky na Ukrajinu verbujeme z Ruska, tvrdí šéf žoldáků

Přejít na diskusi