Unikátní záběry zatmění Slunce. Nej fotka je podvrh

UVNITŘ FOTROGALERIE

Unikátní záběry zatmění Slunce. Nej fotka je podvrhOBRAZEM
Úplné zatmění na Faerských ostrovech Foto: Foto: Twitter
19
Svět
Echo24
Sdílet:

Zatmění Slunce skončilo nad Českou republikou v 11.50. Miliony lidé ho přes ochranné filtry sledovali od severní Evropy až po Střední východ. Jen na pár místech však mohli pozorovat, jak Měsíc zakryl Slunce, úplně: a to na Faerských ostrovech a v norském Svalbardu. Nejlépe ho lidé mohli sledovat v Severním moři, Grónsku, Islandu, Irsku a Velké Británii. V Česku dosáhlo zatmění vrcholu v 10.45, kdy bylo Slunce zakryto Měsícem ze 75 %. Nejkrásnější fotka, která dopoledne uchvátila Twitter, je podvrh.

Nejdelší trvání mělo úplné zatmění na Faerských ostrovech, které leží severozápadně od Skotska v polovině cesty mezi Islandem a Norskem. Tam ho lidé mohli pozorovat 2 minuty a 47 vteřin. Na další úplné zatmění si Evropané budou muset počkat až do 12. srpna 2026.   

Úplné zatmění mohli lidé vidět na Faerských ostrovech

Zatmění bylo vidět i v Moskvě.

Lidé zatmění sledovali v různých částech světa přes ochranné filtry – svářečské sklo hustoty 12 až 14 nebo speciální brýle na pozorování zatmění. Kromě ochranných brýlí si pozorovatelé vypomohli i disketami, starými filmy nebo CD disky. Vidět byla i planeta Venuše. 

Jednotlivé fáze zatmění mohli lidé pozorovat po celé Evropě, většině severní Afriky, západní Asie a  některých částech Středního východu včetně Izraele.

Malý kousek zatmění mohli vidět i v Novém Foundlandu v Kanadě. Zbytek Ameriky však úkaz pozorovat nemohl.

Pozorovatelé v Cornwallu, kde bylo také vidět úplné zatmění.

V norském Svalbardu si lidé kvůli jedinečnému úkazu dokonce zamlouvali pokoje v hotelech už od roku 2008.

Čtěte také: V 10.45 se Slunce ‚usmálo‘. Pozorujte zatmění online

Jeden z nejkrásnějších obrázků se dopoledne objevil na sociální síti Twitter a zachycuje okamžik úplného zatmění ve vesmíru s Mléčnou dráhou v pozadí. Na síti ho retweetnuly tisíce uživatelů, kteří věřili tomu, že snímek pořídili vědci z Mezinárodní vesmírné stanice. O to větší pak bylo jejich zklamání, když se ukázalo, že fotografie je fake vytvořený ve Photoshopu. Obrázek byl ve skutečnosti vytvořený jako umělecké vyjádření přírodního úkazu. Jen uživatelé Twitteru ho vzali jako realitu.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy