Petice za pokémonní čistky: mizí z parků i hirošimského památníku

Pokémoni začínají vadit

Petice za pokémonní čistky: mizí z parků i hirošimského památníkuNOVÉ
Hráči Pokémon Go v amerických ulicích Foto: Ilustrační foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Hirošimský památník obětem amerického jaderného náletu se až teprve těsně před vzpomínkovým aktem k 71. výročí tragické události stal skutečně zónou bez postaviček pokémonů, které během července díky populární herní aplikaci zaplavily takřka celý svět. Tvůrce hry Pokémon GO společnost Niantic vyšla žádosti radnice vstříc jen několik hodin před začátkem obřadu, napsala agentura AP. Petice za vymazání se ze světa animovaných příšerek proudí vývojářům z míst po celém světě.

Z parku kolem památníku sice už ve čtvrtek zmizela místa určená pro „pokémonisty“ a s nimi i davy lovů příšerek, nicméně postavičky lovené pomocí chytrých telefonů vybavených příslušnou aplikací se v mobilech nadále objevovaly.

Město proto poslalo společnosti Niantic e-mail s prosbou o „vymazání pokémonů“ z areálu památníku. Kladná odpověď přišla až v sobotu v 01:56 místního času, tedy pouhých šest hodin před startem ceremoniálu.

„Pořádně se nám ulevilo,“ řekl podle AP představitel hirošimské radnice Tacuja Sumida. „Nebyli jsme si do poslední chvíle jistí, jestli ti pokémoni opravdu zmizí včas,“ dodal.

Představitelé města podle něj očekávají, že park bez obludek už zůstane napořád. „Považujeme park za posvátné místo, kde se modlíme za oběti atomové bomby,“ poznamenal v této souvislosti Sumida.

Zákazy v Íránu, Washingtonu i Austrálii

Podobně se už podařilo zbavit pokémonů památník obětem holokaustu ve Washingtonu. S toutéž žádostí se ohlásil i Arlingtonský národní hřbitov ve Virginii nebo židovský hřbitov v Praze. Stěžovali si i obyvatelé menších amerických měst, pokéstopy pak zmizely z parku v Sydney, který byl častým místem zejména večerních návštěv hráčů této hry.

Před časem zakázaly hru i íránské úřady. Zdůvodnily to blíže neupřesněnými bezpečnostními obavami. Jak uvedl server BBC, Írán dosud sdílel obavy některých států kolem bezpečnosti této hry, ale stal se první zemí, která ji zakázala.

Ačkoli Írán omezuje přístup k sociálním sítím, v minulých týdnech se na nich mezi Íránci začalo o Pokémon GO čile diskutovat. V červenci se objevily zprávy, že íránské úřady čekají, do jaké míry s nimi budou tvůrci hry ochotni spolupracovat, než Teherán přikročí k případnému zákazu.

S hrou a hráči se pojí některé incidenty, o nichž média informují. Indonésie zakázala hru svým policistům, Izrael zase vojákům. Jeden francouzský hráč byl zatčen, když se ve snaze najít pokémona dostal na vojenskou základnu. Úřady v New Yorku tento týden oznámily, že hra bude zakázaná sexuálním násilníkům, kteří dostali podmínečné tresty. Existuje prý riziko, že by na hru mohli odlákat na odlehlá místa děti a zneužít je.

Saúdská Arábie vydala fatvu – náboženský dekret – zakazující hrát už karetní podobu pokémonů a nyní oznámila, že se fatva týká také současné aplikace. Původní zákaz je starý 16 let a vydán byl kvůli tomu, že součástí hry byly „zakázané obrázky“ a že hra odporuje islámskému zákazu hazardních her.

Čtěte také: Pokémon Go má první úmrtí: mladíka zastřelili, druhý se zabil v autě

Nová hrozba pro izraelskou armádu: Pokémoni

Sdílet:

Hlavní zprávy

Prezident Pavel navštívil sídlo rozvědky

PAVEL V SÍDLE ROZVĚDKY

Prezident Petr Pavel v pátek navštívil Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Informoval o tom na síti X. Rozvědce poděkoval za práci, její činnost označ ...

13:48
×

Podobné články