Ransdorfa považují Švýcaři za obviněného

HRA O MILIARDY

Ransdorfa považují Švýcaři za obviněnéhoAKTUALIZOVÁNO
Miloslav Ransdorf. Foto: Reprofoto: Česká televize
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Švýcarští žalobci vedou vůči českému europoslanci Ransdorfovi trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Zahájením řízení se z podezřelých stávají ve švýcarském právním systému obvinění, aniž by bylo toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění. ČTK to sdělila mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová.

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf vylučuje, že by při incidentu z minulého týdne, kdy byl zadržen ve švýcarské bance, někomu naletěl. Uvedl to na úterní tiskové konferenci po jednání se svou domovskou komunistickou stranou. Na jeho zatčení prý mohl mít někdo zájem, kdo to má být, však Ransdorf neuvedl – řekl jen, že „někomu vadí“.

V pondělním rozhovoru pro Parlamentní listy Ransdorf naznačil, že za jeho zadržením mohlo stát vedení Evropské unie. Příčinou má být jeho odpor k postojům EU kolem migrace, Sýrie a Ukrajiny.

Ransdorf se domnívá, že jeho zadržení v Curychu mohlo být připravenou provokací, kterou si někdo objednal. „Vylučuju, že bych naletěl podvodníkům. Asi jsem někomu – jak se říká lidově – šlápl na kuří oko,“ prohlásil Ransdorf na úterní tiskové konferenci po jednání se svou domovskou KSČM.

Zároveň znovu zopakoval, že se ničeho špatného nedopustil a zdůraznil, že bude chtít vše uvést na pravou míru. „Pro mě ta záležitost nekončí, udělám vše proto, abych očistil své jméno, které bylo pošpiněno ve sdělovacích prostředcích a také některými politiky,“ uvedl. Přiznal však, že při tom bude potřebovat pomoc právníků.

Samotná strana KSČM, za níž byl Ransdorf zvolen do Evropského parlamentu, uvedla, že celá bizarní kauza je osobní záležitost europoslance Ransdorfa. „Ransdorf přišel, doložil dokumenty. Nebylo proti němu vzneseno žádné obvinění. Zadržení bylo podle švýcarských zákonů, je nyní na něm, aby celou situaci vyřešil,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ransdorf tak svým prohlášením plynule navázal na pondělní rozhovor, který poskytl Parlamentním listům. „Mám velmi nepříjemný pocit, že celá kauza může souhlasit s mým odporem k politice špiček Evropské unie a této strany ve věci imigrace, Sýrie a Ukrajiny. V ČR mi mnozí ani nemohou zapomenout můj odpor k takzvaným církevním restitucím. Důvodů k provokaci na mne je celá řada,“ řekl listu.

Chtěli ho zadržet komunisté?

Naznačil však, že za zadržením může stát i někdo z jeho vlastní strany. „Já dlouhodobě kritizuji to, že nedostatečně hájíme zájmy lidí. Nejsem z tohoto důvodu ve straně některými politiky oblíben. Z uvedeného důvodu mne dala strana až na 4. místo kandidátky, když samy špičky KSČM uváděly, že je reálný výsledek dva až tři europoslanci,“ domnívá se.

Jako účel svého zadržení pak vidí to, že měl sloužit jako odstrašující případ. „Jednak zastrašení a jednak varování ostatním, že mají držet ústa a krok. Osobně se však zastrašit nenechám a jediný závěr, který vyvodím, je to, že nepřestanu vystupovat proti škodlivé politice EU a Německa, ale i proti škodlivé politice některých představitelů naší země a mé strany,“ prohlásil Ransdorf.

V rozhovoru pro Parlamentní listy zároveň znovu zopakoval, že v bance nechtěl v žádném případě vybírat peníze po zemřelém příslušníkovi SS, jak uváděla některá média. Nechtěl prý vybírat ani majetek, který si zde uložili Židé během druhé světové války.

Podle něj nebylo účelem návštěvy cokoliv z banky získat. „Šlo pouze o zjištění, zda je bance něco známo o nějaké situaci, zda dostala dopis postiženého a zda na něj odpověděla, a pokud neodpověděla, tak proč,“ řekl.

Dědicem má být český občan, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a svého manažera. „Ta mi potvrdila, že jej osobně zná a že dědic má zdravotní komplikace. Zejména jsem pak v této věci komunikoval s panem P.G. Dědice osobně vůbec neznám. Bylo mi řečeno, že pan P.G. je jeho obvyklý zmocněnec,“ uvedl.

Věci se vyvinuly jinak

Předpokládal, že v bance zjistí potřebné informace. „Věc se však vyvinula zcela jinak, než jsem očekával. Vzniká tak řada zvláštních podezření. Skoro to budí dojem připravené provokace a toho, že mne někdo dlouhodobě odposlouchával,“ míní europoslanec.

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance a vyslýchala je kvůli podezření z finančního podvodu. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Českého europoslance Miloslava Ransdorfa a tři Slováky zadržené v curyšské bance považuje švýcarská justice za obviněné. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová. Žalobci podle ní vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Jedna osoba stále zůstává ve vyšetřovací vazbě.

Státní zastupitelství obecně ve Švýcarsku zahajuje trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Zahájením řízení se z podezřelých stávají ve švýcarském právním systému obvinění, aniž by bylo toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění.

Dnes dopoledne Bouvardová na dotaz ČTK nejdříve označila pondělní informaci některých slovenských zpravodajských webů, že vůči Ransdorfovi a třem Slovákům bylo vzneseno obvinění, za chybnou. Nedorozumění kolem pojmu obviněný vzniklo na základě rozdílnosti švýcarského a českého právního systému.

Čtveřici zadržela švýcarská policie v curyšské bance ve čtvrtek a vyslýchala ji kvůli podezření z finančního podvodu. Europoslanec Ransdorf údajně chtěl pouze zprostředkovat komunikaci mezi bankou a jejím klientem V. H., od něhož měl plnou moc. Ransdorf dnes přijel okolnosti svého zadržení vysvětlovat členům vedení KSČM.

„Kauza je medializovaná a poškozuje nejen mne, ale i Evropský parlament, Českou republiku a i politickou stranu, za kterou jsem byl zvolen. Nelze tolerovat, aby se šířily informace, které neodpovídají pravdě,“ řekl politik. Proto se prý obrátí na slovenského ministra vnitra se žádostí o sdělení, z čeho čerpal údaje, které o celé kauze uváděl na internetu. S žádostí o pomoc se hodlá také obrátit na švýcarského velvyslance. Chce aby prostřednictvím švýcarských orgánů byly na internetu zveřejněny audiovizuální záznamy jednání v bance. „Nepochybuji o tom, že takovéto záznamy existují,“ řekl.

Ransdorfa zároveň mrzí to, že mu představitelé KSČM nevyjádřili podporu. „Místo toho začínají zdůrazňovat, že jsem europoslancem de facto proti jejich vůli, že mám vyvodit odpovědnost z celé kauzy,“ poznamenal.

Čtěte také: Měl Ransdorf vybírat miliardy po nacistovi?

DOKUMENT: Prohlášení Miloslava Ransdorfa k jeho zatčení ve Švýcarsku

Ransdorf a podvod za 9,5 miliardy. Kde je europoslanec?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články