Plíšek: Pokud jde o Babiše a Faltýnka je tady veřejný zájem některé informace zveřejnit

Úniky informací

Plíšek: Pokud jde o Babiše a Faltýnka je tady veřejný zájem některé informace zveřejnitROZHOVOR
Poslanec Martin Plíšek Foto:

FOTO: Echo24

1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Ačkoliv sněmovna má naplánovanou schůzi až na 5. září, konec srpna je pro řadu poslanců pěkně horký. Jak vyšetřovací komise k úniku z policejních spisů, tak mandátový a imunitní výbor řeší problémy a kauzy kolem bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO). Předseda komise a místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09) v rozhovoru pro Echo24 řekl, že komise navrhne v závěrečné zprávě úpravu zákonů směrem ke státním zástupcům a GIBS. Zároveň řekl, že některé informace z žádosti policie o vydání poslanců Jaroslava Faltýnka a Andreje Babiše jsou ve veřejném zájmu. Žádost je podle něj něco jiného než policejní spis.

Poslanecká komise k vyšetřování úniků z policejních spisů má příští týden na programu sedmé jednání. Již jste vyslechli řadu svědků a do 12. září musíte zpracovat konečnou zprávu. Jaké konkrétní výstupy vy sám po závěrech jednání očekáváte?

Měli bychom popsat slabá místa při únicích informací z živých vyšetřovacích spisů na veřejnost nebo do médií a navrhnout nějaká konkrétní opatření. Například se střetávají kompetence na jedné straně GIBS a na druhé straně státního zastupitelství. Úniky ze spisů šetří primárně GIBS, nicméně jsou případy, kdy jsou jim šetření odebírána a přesouvána do jiných policejních útvarů. Tam si myslím, že je to potřeba upřesnit. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Máte již nějakou konkrétní představu, jak to upravit?

Například si dokážu představit opatření, že státní zastupitelství odebere GIBSu případ jen v tehdy, když se to dotýká jejího ředitele, ale v jiném případě by se to nemělo odebírat. 

Navrhnete i nějakou konkrétní úpravu zákona? Třeba zákona o státním zastupitelství?

Určitě, změnu legislativy budeme navrhovat.

Jaké závěry budou směřovat k případu, kvůli kterému byl vznik komise iniciován, tedy uniklé nahrávky novináře Marka Přibila s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem?

Komise by na tuto věc odpovědět měla. A to, zda dojde k závěru, že bylo nebo nebylo pravděpodobné, že novinář Marek Přibil seznamoval Andreje Babiše s informacemi z živého spisu. Čekají nás ještě výslechy, ale nějaký pravděpodobný závěr komise v této věci udělat může.

Navrhne komise i nějaké trestní oznámení?

Policie nahrávky už šetří tak, jak má. Trestní oznámení ale podat můžeme.

Ať už budou závěry a doporučení komise jakékoliv, budou směřovat už na novou sněmovnu. Budou pro ni vaše doporučení závazná?

To záleží na přístupu poslanců, kteří budou zvoleni. Myslím, že to bude směřovat vládě. Poslanecké kluby se také musí dohodnout, na jaké schůzi to budou chtít projednat.

Jste také místopředsedou mandátového a imunitního výboru, který v současné době řeší vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ona z hnutí ANO) policii. Není trochu paradox, že zatímco na komisi řešíte úniky informací, do médií v týdnu unikly informace z policejní žádosti o vydání poslanců, ačkoliv k tomu mají mít přístup jen členové výboru?

My šetříme úniky z živých vyšetřovacích spisů. Žádost policie je adresovaná do Poslanecké sněmovny a není trestním spisem. V tom je rozdíl.

Čtěte také: Babiš sám vědomě řídil dotační podvod, vyplývá z žádosti policie

To ale nic nemění na tom, že do ní smí nahlédnout pouze členové výboru.

Žádost nemá právně takovou ochranu a takový režim jako mají informace ve spisech. Ale samozřejmě není v pořádku, aby se tyto informace zveřejňovaly. Na druhé straně dodávám, že je tady nějaký veřejný zájem, protože jde o osoby, které jsou ve veřejných funkcích a myslím si, že je tady právo veřejnosti, aby informace měla. Z mého pohledu by bylo užitečné, aby státní zastupitelství vydalo tiskovou zprávu a na svém webu informovalo o tom, že požádalo sněmovnu o vydání poslanců k trestnímu stíhání a popsalo tam skutkové podstaty trestních činů. Předešlo by se tím spekulacím, polopravdám nebo nepravdám. V případě, že se to týká politiků, tak by podle mě měly být základní informace sděleny.

Jak na vás celá situace kolem trestního stíhání  Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v souvislosti s dotací na Čapí hnízdo působí? Jde podle vás o nějaké předvolební účelové jednání ze strany policie či státního zastupitelství, jak Andrej Babiš tvrdí?

Řekl bych, že brutální a nehorázné výroky Babiše o 50. letech, objednávce a účelovce vůbec nepatří do demokratického a právního státu. Svým výrokem urazil všechny oběti komunistického režimu, kteří za komunismu trpěli a byli popraveni či umučeni. Právě informace, že případ šetřila policie pod dvojí kontrolou státního zastupitelství mě vedou k tmou, že nemám důvod mít nějaké pochybnosti a dodávám, že při podobných kauzách jsem vždy vycházel z toho, že o vině a nevině má rozhodnout nezávislý soud. Takto by to mělo být i v tomto případě.

Má podle vás Andrej Babiš nějaké zákulisní informace, když tvrdí, že policie a státní zastupitelství pracují na politickou objednávku?

Já doufám, že nemá. Jsem přesvědčen o tom, že v demokratickém státě má policie i státní zastupitelství konat nestranně na politické moci principem padni komu padni bez ohledu na to, jestli se blíží volby. 

Budete vy osobně hlasovat pro nebo proti vydání Andreje Babiše?

Na základě informací a s ohledem na to, že skutky nesouvisejí s výkonem mandátu obou poslanců, podpořím jejich vydání k trestnímu stíhání.

Čtěte více: Žádost o vydání Babiše neměla vidět ani většina poslanců. Co lidé mají vědět o Čapím hnízdě?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články