Co hledá Ištvan v hanáckém Sin City

Co hledá Ištvan v hanáckém Sin City 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Veřejnost musí poděkovat protimafiánskému policejnímu útvaru i vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi, že zase uskutečnili exemplární zátah a že v sítích uvízli nějací politici. Zase je o čem psát a číst. Je dovoleno libovolně spekulovat, protože policisté, jak jinak, drží všechny informace v přísném utajení.

Spekulace se zatím mění ze dne na den. Ještě v úterý bylo skoro jisté, že se policejní zátah týkal podvodů při stavbě solární elektrárny Ševětín, o kterých před týdnem psal časopis Respekt. Odhalovat personální propojení mezi majiteli, staviteli a developery Ševětína s energetiky a úředníky vydalo na celodenní práci. Ovšem hned ve středu se objevila další možnost, kterou nabídl internetový deník Neovlivni.cz. Podle něho policie prověřuje podezření, že současní či bývalí politici z Olomouce včetně exministra vnitra Ivana Langera ovlivňovali práci olomoucké policie ve třech případech, konkrétně při vyšetřování místního hokejového klubu, stavby jakéhosi akvacentra a jezdeckého klubu.

Pro amatérské detektivy to je dostatečný materiál. Jasný je případ hokeje. Média hojně píší o policejním vyšetřování údajných podvodů s hráčskými smlouvami. Těžké není najít ani informace o tom, jak policie v srpnu odložila případ akvacentra v Jeseníku. Mělo být postaveno za 200 milionů z evropského dotačního programu Střední Morava, počátkem roku 2014 se toho však městští zastupitelé zalekli a zrušili probíhající veřejnou soutěž na dodavatele. Za přípravu stavby ovšem už předtím utratili 22 milionů. Policie potvrdila, že jesenická radnice skutečně peníze vyhodila bez užitku, podle místních novin však „žádné protiprávní jednání nezjistila“.

Jízda olomouckého hejtmana

Ideální příležitost pro amatérského vyšetřovatele však je „jezdecký klub“. Z dotačního programu Střední Morava bylo přiděleno 40 milionů na stavbu Jezdeckého areálu Olomouc-Lazce. Za pozornost stojí už jenom popis projektu. Dotaci získala firma Moravo trading, která do dubna 2011 patřila litovelskému podnikateli Karlu Stehlíkovi. Poté Moravo trading převzali členové jezdeckého klubu Equine Sport Center, který Stehlík rok předtím spoluzakládal. V lednu 2012 pak Moravo trading zadala stavbu areálu společnosti Carman, která rovněž patří Karlu Stehlíkovi. Zřejmě by se mělo prověřit, jestli podnikatel evropské peníze využil efektivně.

Do případu jezdeckého areálu se nešťastně zapletl i předseda Regionální rady Střední Morava, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Nejde jen o to, že ho byl slavnostně otevřít. Areál provozuje jeho bývalý obchodní společník Roman Navrátil, který své rodinné příslušníky delegoval do vedení klubu Equine Sport Center. Otázka tedy zní, jestli Regionální rada v čele s Rozbořilem rozhodovala o dotaci jezdeckému klubu opravdu objektivně. Z otevřených zdrojů není zřejmé, jestli policie prověřovala i tento případ, spory se však o něj vedly dokonce před Nejvyšším správním soudem.

Proč vlastně do případu zatahovat ještě Ivana Langera, navíc kvůli pouhým odposlechům? Také u něho se najde důvod v evropských dotacích. Platí za patrona tenisového a golfového areálu v obci Dolany-Véska, kterým dotační program Střední Morava přidělil přes sto milionů korun. Příjemci byly společnosti Golf Area a IES Moravia Real a spřízněné občanské sdružení. Langer první z firem před lety řídil jako člen představenstva a podle obchodního rejstříku je ředitelem společnosti MI Invest, které patří akcie druhé z nich.

Chobotnice z řeky Moravy

Vykreslit z takových podkladů obraz chobotnice obepínající Hanou a vysávající eurodotace není těžké. Pak stačí popřát policistům, ať všechno odhalí. Ve skutečnosti nemusí jít o tak dramatický příběh. Olomouc má sto tisíc obyvatel a není natolik velkým městem, aby se v něm všichni veřejně činní lidé neznali. Říkat tomu chobotnice, je zbytečné. Jak už to v krajských městech bývá, možná také v Olomouci se evropské, státní i krajské dotace přihrávají v rámci navzájem propojených bratrstev. Část z nich jde na veřejně prospěšné aktivity, jiné dostanou firmy známých podnikatelů, kteří pak třeba vrátí nějaké procento politikům. A když dojde k průšvihu, místní policie si s tím už nějak poradí. Jak se říká, hlavně že jsme ty peníze dostali do regionu.

Bude zajímavé sledovat, jak si vyšetřovatelé s tichou dohodou krajských notáblů v Olomouci poradí, jestli vůbec nějak. Samozřejmě nejde vyloučit, že se třeba už dnes objeví další verze příběhu, co vlastně Ištvan a jeho lidé vyšetřují.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články