Odkopáno. Bojovníci za Šlachtu

Odkopáno. Bojovníci za Šlachtu 1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

A máme to oficiálně. Včera ráno na tiskové konferenci policejní prezident Tomáš Tuhý ohlásil reformu policie, v níž jde o hodně věcí – mimo jiné o navýšení počtu policistů o další čtyři tisíce, v počtu policistů na sto tisíc občanů šturmujeme evropský rekord -, ale největší pozornost budí slučování protikorupční a protimafiánské policie – tedy ÚOKFK a proslulejšího ÚOOZ. Snad v příštích dnech přijde i na meritum reformy, zatím ji naprosto zakryly doprovodné okolnosti kolem jejího oznámení.

Na schůzi bezpečnostního výboru sněmovny včera  ministr vnitra Milan Chovanec prozradil, že hnutí ANO žádá oficiálně projednat reformu na koaliční radě. To posléze skutečně oznámil předseda hnutí Andrej Babiš. Do hry se dostala i hrozba ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), že by na protest proti reformě policie mohl odstoupit. Babišův koncern se ve věci vůbec okatě angažuje. Už minulý týden jeho tisková divize v Lidových novinách chystanou reformu správně interpretovala jako manévr, jak získat kontrolu nad ředitelem ÚOOZ Robertem Šlachtou. Ale doprovodila to neskutečnou dělostřeleckou palbou ve Šlachtův prospěch. O načatých a rozpadávajících se nebo už zcela rozpadlých kauzách LN psaly, jako že to jsou úspěchy. Rýsuje se už legenda, časem se bude říkat, že Šlachta byl už už těsně před cílem a v tu chvíli mu to policejní prezidium odebralo. Připomeňme, že majitel listu Andrej Babiš se už z hloubi minulé dekády se Šlachtou zná víc, než by bylo zdrávo. Popsal to loni dosti průkazně Reportér. Mezitím se stalo například to, že policisty, kteří mají vyšetřovat Čapí Hnízdo, čirou náhodou zasáhla razie z ÚOOZ, prý kvůli vynášení informací.

K Lidovým novinám se v jejich tažení za plukovníka Šlachtu připojila jistá část naší protikorupčnické subkultury: Transparency International, iniciativa Vraťte nám stát, také věrný příznivec pana Hnízda, dopravce Radim Jančura. Avšak nejpozoruhodnější jsou protesty přicházející od státních zastupitelů: Pavla Zemana, Lenky Bradáčové a Iva Ištvana. 

Slučováním obou útvarů prý hrozí odchod zkušených detektivů z ÚOOZ do civilu a nedotažení dnes šetřených kauz. „Nebudou se otevírat nové případy,“ temně prorokuje Pavel Zeman v mailu lidoveckému poslanci Ivanu Gabalovi, který z něho včera na výboru tirumfálně citoval. Pavel Zeman ve stejné věci napsal i premiérovi. A neměl by si ten člověk nejdřív uklidit doma? Příští týden uplynou tři roky od zásahu na úřadu vlády, nejtrapnější razie v českých dějinách. Co takhle vyvodit už konečně aspoň nějaké závěry z toho, že Zemanův přímý podřízený Ivo Ištvan pořád nemá vůbec nic o údajné mafiánské chobotnici, kvůli níž skládal vládu, a že to fiasko od chvíle, kdy zjistil, že při razii nic použitelného nenašli, maskuje otevíráním dalších „vyšetřovacích větví“?

Včera na zmíněném výboru poslankyně ODS Jana Černochová položila Tuhému otázku: Vy jste snad, pane prezidente, kafrali státním zástupcům do přípravy zákona o státních zastupitelstvích? Tuhý zavrtěl hlavou. Otázka byla samozřejmě návodná, ale je zásadní. Státní zástupci sice každé jedno vyšetřování řídí a optimálně i dovedou k obžalobě, přesto ale policie v soustavě orgánů činných v trestním řízení prostě není jim podřízená složka. Je to složka rovnocenná. 

Kdo tu neblahou tendenci vyvyšování státních zástupců nevidí, třeba protože mu Lenka Bradáčová se svým bezvadným mediálním obrazem přišla vždycky nezpochybnitelná, ať uváží následující souvislost: ministr Pelikán se ve svých rezignačních úvahách odvolává na pochybnosti Pavla Zemana. To, že Pelikán o rezignaci uvažuje, veřejnosti neoznámil on, jak by asi u takhle závažného oznámení bylo přirozené, ale Babiš. Další důkaz toho, že Pelikán je normální Babišův poskok (viz památný rozhovor Pelikána pro Respekt před dvěma měsíci, v němž vyviňoval Babiše z Čapího hnízda následujícím způsobem: „Ne Andrej Babiš, jeho žena na to chtěla dostat padesátimilionovou dotaci“ – a podobně.) Takže o změnách uvnitř policie, které by dopadly na jednoho konkrétního spřízněného policistu, si tu osobuje právo rozhodovat ministr financí. A přikryje se to aurou znepokojeného nejvyššího státního zástupce. 

Andrej Babiš, který na nějaké limity vyplývající z jeho ústavního postavení naprosto dlabe, se tu potkal se skupinou Zeman-Bradáčová-Ištvan, o níž se, jak jde čas, bohužel už pomalu dá psát to samé.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články