Kyrgyzstán vypoví smlouvu s českou firmou, za níž loboval Zeman i Mynář

Kyrgyzstán ruší smlouvu s českou firmou

Kyrgyzstán vypoví smlouvu s českou firmou, za níž loboval Zeman i MynářAKTUALIZOVÁNO
Sídlo firmy Liglass v Líšném Foto:

Foto: Google Street View / Printscreen

1
Svět
Sdílet:

Kyrgyzstán jednostranně vypoví smlouvu s českou firmou Liglass Trading, která měla v zemi vybudovat kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Na schůzi kyrgyzské vlády to podle kyrgyzských médií oznámil premiér Sapar Isakov. Za firmu při své návštěvě Kyrgyzstánu loboval prezident Miloš Zeman a přimluvil se i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček i kancléř Vratislav Mynář tvrdí, že svůj podíl na vypovězení smlouvy mají média.

Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev uvedl, že  česká firma zaslala vládě dopis s žádostí o odklad splátky 37 milionů dolarů (asi 807 milionů korun), kterou měla v těchto dnech uhradit. Rádio Svoboda ve své zprávě uvádí, že žádost o odklad splátky Liglass Trading zdůvodnila zásahem „vyšší moci“. Náhradní termín úhrady údajně v dopisu kyrgyzské vládě uveden není.

Podle kyrgyzské státní tiskové agentury Kabar propadne Kyrgyzstánu suma 1,147 milionu dolarů, kterou Liglass Trading složila jako smluvní záruku. Na dostavbu kaskády, s jejímž budováním začala ruská firma RusGidro (RusHydro), vypíše podle Isakova kabinet novou soutěž.

„Je důležité, aby vše bylo vykonáno správně, abychom u soudů neprohráli,“ citovala premiéra agentura Kabar. „Máme (k výpovědi smlouvy) všechny důvody v souvislosti s tím, že jedna ze stran nesplnila závazky,“ uvedl Isakov.

Podle Rádia Svoboda Zilalijev po vládním rozhodnutí novinářům řekl, že o stavbu deseti malých vodních elektráren, jejichž vybudování bylo rovněž součástí kontraktu, už projevili zájem investoři z Indie a Jižní Koreje, a také „česká společnost Energia-Pro“, pravděpodobně Energo-Pro.

Zilalijev řekl, že vláda nemá k prodloužení termínu splátky právní možnosti, které by vyplývaly ze zákona nebo z textu smlouvy. Pokud se kontrakt neuskuteční, je prý připraven nést osobní odpovědnost. „Že (Liglass Trading) nezaplatí, je očividné, jinak by to už udělali. Ale před odsouzením k smrti má člověk právo posledního slova,“ řekl vicepremiér bez dalších komentářů.

Generální ředitel společnosti Liglass Trading Michael Smelík dnes ČTK z Kyrgyzstánu sdělil, že zatím o vládním rozhodnutí nedostal oficiální zprávu. „Jakmile ji obdržíme, vydáme tiskové prohlášení,“ uvedl Smelík.

K vypovězení smlouvy se vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který obvinil z podílu na vypovězení smlouvy média. „Po soustavné mediální kampani žádné překvapení,“ vzkázal dnes Ovčáček z New Yorku, kde doprovází prezidenta.

 „Bohužel pro Českou republiku, a zřejmě i kvůli hysterii mediální a médií došlo k tomu, že ta firma opustila ten trh. Mě to velmi mrzí, přimlouval jsem se za to v dobré víře,“ sdělil dnes Mynář ČTK v New Yorku, kde doprovází prezidenta Zemana. „Kdo neplní podmínky výběrové řízení, a je jedno, kdo to je a kde, se nemůže divit, že je vyloučen. Padni komu padni,“ dodal kancléř.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Kyrgyzský prezident se postavil za Liglass, za firmu loboval i Zeman

Mynář prý nechal Liglass prověřit ministerstvem, to však o ničem neví

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články