Český právník má v Pacifiku akcie za 2,3 miliardy. Dříve žádal tresty pro disidenty

PANAMA PAPERS

Český právník má v Pacifiku akcie za 2,3 miliardy. Dříve žádal tresty pro disidentyNOVÉ 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Známý právník Josef Monsport je ve dvou firmách registrovaných na ostrově Samoa držitelem akcií v hodnotě 100 milionů dolarů (2,37 miliardy Kč), napsalo na svém webu České centrum pro investigativní žurnalistiku. Vyplývá to podle něj z uniklých materiálů právnické společnosti Mossack Fonseca, které jsou základem kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers) týkající se utajených převodů peněz do daňových rájů. Monsport deníku Právo řekl, že se Samoou neměl nikdy nic společného.

Před listopadem 1989 se Monsport živil jako prokurátor. „Lidem z okolí Jazzové sekce navrhl v procesu z roku 1986 až osmileté tresty,“ připomíná server Investigace.cz. V posledních letech zastupoval např. bývalého náměstka ministra obrany Martina Bartáka či Borise Vostrého z Harvardských fondů.

České centrum pro investigativní žurnalistiku (ČCIŽ) na webu Investigace.cz zveřejnilo dokument, podle nějž Monsport vlastní akcie společnosti Integ S.A. s akciemi v hodnotě 50 milionů dolarů. Ve stejné hodnotě vlastní podle webu také akcie firmy Kynsberg Trading. Vedle jména Monsporta s těmito firmami spojuje také adresa v Panamských dokumentech, která je shodná s adresou, k níž se právník hlásí v obchodním rejstříku jako konkurzní správce u několika firem.

ČCIŽ připouští, že je otázkou, jak moc je cena těchto akcií reálná. Podle dnešních Lidových novin (LN) je také možné, že právník byl jako majitel firem zapsán bez svého vědomí a souhlasu.

Dokumenty k nákupu akcií společností Integ S.A. a Kynsberg Trading obstarávala firma Waberia Consulting LLC se sídlem na Floridě, jejímž ředitelem je Jiří Myslivec, píše ČCIŽ. Korespondence zaměstnance Waberie s firmou Mossack Fonseca podle webu napovídá tomu, že firmy nebyly a priori určeny k tomu, aby vyvíjely aktivitu. „Obě samojské společnosti mají být poté, co budou prohnány celým offshorovým schématem, použity jako protihodnota neznámé slovenské firmy,“ napsalo ČCIŽ.

Monsport v době komunistického režimu pracoval jako prokurátor, podílel se tehdy na pronásledování členů Jazzové sekce. Po revoluci zastupoval jako advokát například Borise Vostrého z Harvardských fondů nebo bývalého ministra obrany Martina Bartáka, kterého soud předloni osvobodil v kauze nákupu aut Tatra pro českou armádu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články