V Praze odhalili pomník okupantům z roku 1968. Odstranit nelze
Ještě nedávno nemyslitelné se stalo skutečností: V Praze stojí pomník sovětským okupantům z roku 1968. A Ruské středisko vědy a kultury v Praze na svých stránkách tvrdí, že byl odhalen s podporou českého ministerstva obrany, Senátu České republiky a pražského magistrátu.
Žulový pomník, který byl slavnostně odhalen 15. února na Olšanských hřbitovech poblíž pravoslavné kaple, nese desku s nápisem v azbuce „Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům".
„Pod pojmem „internacionalista“ se v Rusku rozumí voják, který poskytoval internacionální bratrskou pomoc v Československu v roce 1968, v Afghánistánu v 80. letech nebo na nyní na Krymu,“ připomíná místopředseda rady pro národnostní menšiny při české vládě Igor Zolotarev, který žádá odstranění pomníku. Podle něj je památník v Praze výsměchem a znamená i zneuctění hrobů ruských porevolučních emigrantů a obětí bolševického teroru, které jsou v blízkosti pomníku. Zolotareva zaráží, že na fotografiích z odhalení pomníků jsou vidět vojáci v uniformách České armády a také senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši).
Podle oficiálních ruských zdrojů zahynulo v roce 1968 při invazi do Československa 98 sovětských vojáků. Většinou šlo o oběti nehod, dvanáct vojáků ale mělo být podle moskevských pramenů "zavražděno příslušníky kontrarevoluce". Tuzemští historici ovšem možnost podobných krvavých incidentů vůči Sovětům odmítají.
České ministerstvo obrany se distancuje od jakékoliv podpory stavby památníku, kterou financovalo sdružení veteránů války v Afghánistánu Afganvet. „Osoby ve vojenských uniformách, které jsou na snímcích z odhalení pomníku, jsou příslušníci občanských sdružení, bývalí vojáci z povolání, kterým bylo při odchodu do zálohy povoleno nosit vojenský stejnokroj. Resort obrany na tuto akci nikoho nevyslal,“ vysvětluje Jiří Celetka z tiskového odboru ministerstva.
„Mrtvé nekádrujeme“
Od akce afghánských veteránů dává ruce pryč i Senát. „Jde o soukromou aktivitu senátora Doubravy, který jako každý senátor může podpořit jakoukoliv akci,“ říká Eva Davidová z tiskového odboru Senátu. Senátor Doubrava v minulosti překvapil také tím, že jeho záštitou se chlubilo i sdružení kozáků. "Mám rád ruské písničky," řekl k tomu Doubrava. Davidová uvedla, že na ruské kulturní středisko se obrátí s žádostí o opravu textu na jeho stránkách.
Pomník prý nepodpořil ani magistrát, jeho mluvčí Jakub Stadler nicméně na něm nevidí nic kontroverzního. „Podle sdělení správy pražských hřbitovů nápisové destičky na předmětném hrobovém místě nevzbuzují obavu z projevu sympatií či podpory takového hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka,“ prohlašuje Stadler.
„Padlé nekádrujeme. Mrtvý voják nepřátelské strany není nepřítel,“ píše v zamítavé odpovědi na žádost Igora Zolotareva o odstranění či přemístění pomníku Jaroslav Šejvl, vedoucí Hřbitovní správy Olšany.
Zolotarev je reakcemi úřadů zklamán. Namítá, že afghánští veteráni na Olšanech nezřídili žádný hrob, ale pomník představující agresivní politické gesto oslavující okupanty - dříve ve službách Sovětského svazu a nyní Vladimíra Putina.