Kleslová pod palbou opozice: zakázka za 150 milionů neprošla
IT služby v Praze 10
Záměr zadat veřejnou zakázku na poskytování outsourcingu IT služeb pro městský úřad za 150 milionů na šest let chtěla v pátek schválit koalice na Praze 10. Rada starostky a místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové ale narazila na tvrdý odpor opozičních politiků. Podle nich by zakázka byla předražená a pokud by zastupitelstvo záměr schválilo, hraničilo by to s trestným činem. Radní nakonec tlaku ustoupili.
Zastupitelé se k záměru zadat zakázku na outsourcing IT služeb pro úřad dostali v pátek po projednání rozpočtu Prahy 10. Městská část přešla na kompletní outsourcing IT služeb v roce 2010. Současná smlouva končí v červenci letošního roku a Praha 10 teď na poslední chvíli řeší, jak v zajištění IT pokračovat.
Diskuze k záměru trvala několik hodin, během nichž opozice tepala radní mimo jiné za to, že je zakázka špatně nastavená, předražená a hlavně představuje velké riziko pro ty, kdo ji schválí. Problém měla i s tím, že materiál přímo navazuje na údajně nevýhodně nastavenou smlouvu z éry ODS. Vedení městské části chce outsourcing IT služeb pro celý úřad za zhruba 150 milionů na šest let.
„Jsme skálopevně přesvědčeni, že schválit záměr této veřejné zakázky v současné podobě znamená chovat se tak nehospodárně, že to hraničí s trestným činem,“ varovala Olga Richterová z koalice Vlasta.
„Máme na stole materiál, že máme odsouhlasit outsourcování IT služeb. Chybí ale spousty informací. Proč nebyla k této problematice žádná diskuze? Kdo je zodpovědný za to, že zajišťování IT služeb pro celý úřad řešíme takto nekomfortně, narychlo a bez materiálů?“ ptala se v pátek šéfka koalice Vlasta Renata Chmelová.
Podle TOP 09 zase například není jasné, co se bude s IT službami dít v mezidobí mezi koncem současné smlouvy a začátkem nové. Jde zhruba o dva měsíce. Kritici radních také upozorňovali na to, že je celý systém předražený a že srovnatelně velké městské části jsou schopné IT spravovat levněji a efektivněji než Praha 10. Podle Miloslava Müllera z Vlasty by bylo možné IT provozovat v příštích šesti letech místo 150 za zhruba 50 milionů korun.
‚Bude to opencard Prahy 10‘
„Když vám to teď dáme na starost, tak ručíte za to, že to nebude více než těch 53 milionů? Jestli to tak je, nebudu pro to současné hlasovat a budu hlasovat pro to, co říká Vlasta,“ reagovala na kritiku starostka Prahy 10 Radmila Kleslová. Opozici ale neumlčela.
„Jsme skálopevně přesvědčeni, že schválit záměr této veřejné zakázky v současné podobě znamená chovat se tak nehospodárně, že to hraničí s trestným činem,“ varovala Olga Richterová z koalice Vlasta. A v podobném duchu se přidal i její opoziční kolega Jan Šnajdr z TOP 09: „Velmi se bojím, aby se pro Prahu 10 tento bod nestal její vlastní Opencard. V takovéto podobě tento bod nemůžeme přijmout.“
Ozvali se ale i koaliční zastupitelé. Například Lukáš Rázl z ČSSD, podle kterého je problematické hlasovat pro outsourcing, pokud může IT spravovat sama městská část levněji.
Radní, senátorka a předkladatelka záměru Ivana Cabrnochová (SZ) sice trvala na tom, že podle analýzy vychází outsourcing pro městskou část jako nejvýhodnější řešení, nicméně odpor sociálních demokratů, kteří zvažovali, zda pro záměr mají hlasovat, znamenal pro koalici problém.
Po několikahodinové debatě nakonec radní tlaku opozice ustoupili. Záměr tak, jak byl na zastupitelstvo předložený, neprošel. Vrací se do finančního výboru a majetkové komise. Zastupitelé tak budou v příštích měsících hledat řešení, jak ošetřit IT služby způsobem, který bude pro Prahu 10 nejvýhodnější.