Jako Tom Hanks. Rodina je na letišti v Moskvě už 50 dní

Život na letišti

Jako Tom Hanks. Rodina je na letišti v Moskvě už 50 dníNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Na moskevském letišti Šeremetěvo mohou cestující narazit na zvláštní obrázek: kurdskou rodinu se čtyřmi dětmi, která zde prakticky bydlí. Ruské úřady totiž rodině prchající před válkou v Sýrii znemožnily vstup do země. Jako důvod svého nařízení uvedly, že mají falešná víza, píše CNN.

Hassan Abdo Ahmed Mohammed se svou rodinou utekl z domovské Sýrie v obavě před válkou. Za cílovou destinaci si rodina vybrala Rusko, protože tu bydlí jejich příbuzní. Ze Sýrie se nejdříve přesunuli do kurdského města Ibril na severu Iráku, kde zažádali o víza. Odtud letěli přes Istanbul do Moskvy. ,,Po příletu do Moskvy nám ale řekli, že máme počkat na bezpečnostní kontrolu. Po několika dnech nám sdělili, že jsou naše víza falešná,“ popisuje Mohammed.

Rusové je chtěli deportovat zpět do válkou zmítané Sýrie, ovšem nakonec k této možnosti nedošlo. Současně však nevyhověli žádosti rodiny, aby se alespoň mohli vrátit do Istanbulu nebo Ibrilu. Nyní ruské úřady prověřují pasy rodiny se třemi chlapci ve věku od 8 do 13 let a tříletým děvčátkem i navzdory tomu, že je syrská strana označila za pravé.

,,Zaměstnanci letiště se mnou jednají jako s teroristou. Vypadám jako terorista? Takto se jedná s otcem čtyř dětí a jeho manželkou, kteří chtějí žít normální život?“ táže se Mohammed na letišti, kde je jeho rodina uvězněna, zatímco se jejich právník snaží docílit nějakého průlomu.

Rodina se ,,ubytovala“ v rohu terminálu, u zdi stojí kufry, na zemi se válí matrace, na nichž rodina téměř 50 dní přespávala. Mírné zlepšení totiž nastalo před pár dny, kdy OSN spolu s nevládními organizacemi zatlačila na ruskou vládu a ta rodině umožnila přespávat v letištním hotelu. ,,Po 44 dnech, kdy jsme spali v zimě na podlaze, se rozhodli umístit nás do hotelu. Ale ani podmínky v našem pokoji nejsou dobré – spíme v kuřácké zóně,“ uvedl otec rodiny.

Rodina nemá prakticky žádné soukromí, svůj majetek proto alespoň ohraničili páskou a opatřili anglicky psaným upozorněním ,,Prosíme, nedotýkejte se našich věcí, protože my tu bydlíme“. Syřané jsou zcela odkázáni na organizaci UNICEF, jejichž pracovníci jim denně nosí jídlo. Navíc musí čelit zvídavým pohledům cestujících a poslouchat hlasitá letištní oznámení. ,,49 dní jsme neviděli slunce,“ podotýká Mohammed.

Mohammedova manželka navíc v nevlídných podmínkách onemocněla a musela strávit dva týdny v nemocnici. ,,Nedovolili nám, bychom ji navštívili. Ani dětem. Už je zpátky, ale pořád se necítí dobře,“ říká otec čtyř dětí. Mohammed si současně myslí, že vinu na jejich aktuální situaci mají i blízké vztahy Moskvy s Damaškem. ,,Rusové nechtějí podporovat Syřany v tom, aby odjížděli ze Sýrie,“ podotýká.

Čtěte také: Rusové dopomáhají Asadově armádě k úspěchům na západě Sýrie

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05
×

Podobné články