Od revoluce tu nikdo neformuloval české národní zájmy, říká Babiš

Think-tank ANO

Od revoluce tu nikdo neformuloval české národní zájmy, říká BabišAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Na pražském Žofíně odstartoval své působení nový Institut pro politiku a společnost. Think-tank navázaný na hnutí ANO představil vicepremiér Andrej Babiš, podle kterého by měl institut pomoci ve formulování národního zájmů České republiky. Budoucí pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) zmínila, že jeho cílem je také vychovat mladé lidí, kteří se uplatní v politice doma i v zahraničí.

„Našemu hnutí vyčítají, že nemáme ideologii a že nemáme hodnoty. My je máme, ale zatím jsme neměli čas je institucionalizovat,“ prohlásil Babiš ve svém úvodním vystoupení. „Každý říká, že jsme populisti. Že nemáme nic. Institut by měl pomoci tomu, abychom formulovali problémy naší země,“ připojil vicepremiér.

„Kdy cítíme naše národní zájmy?“ zeptal se Babiš, aby připojil: „Nepamatuji si od revoluce, že by někdo formuloval české národní zájmy. Co to vlastně je.“ Vicepremiér a šéf ANO zkritizoval, že má Česko asi sto různých strategií, ale jeho politici se neumí domluvit a držet spolu. Babiš zároveň charakterizoval nový think-tank se slovy. „Myslím si, že je to skvělý projekt, který dá našemu hnutí zásadní charakter. Je tu obrovský prostor pro tento institut.“

Čtěte také: Babišův think-tank zahájí projevem egyptolog Bárta

„Úspěch bude ten, že to bude dobrá organizace, že vychováme hromadu mladých lidí, kteří se budou uplatňovat v domácí, zahraniční nebo evropské politice.“

Adriana Krnáčová, zřejmě budoucí nová pražská primátorka, se pohoršila nad příliš rychlou kritikou, se kterou v Česku setkává. „Chceme přivítat lidi, kteří sdílejí naše hodnoty. Chceme trochu vzdělávat náš vnitřní svět, náš ANO svět, v politikách,“ prohlásila Krnáčová na adresu nového institutu.

„Budeme rádi, když u nás přivítáme lidi, kteří a priori nesdílejí náš názor, ale se kterými můžeme najít společnou řeč. Úspěch bude ten, že to bude dobrá organizace, že vychováme hromadu mladých lidí, kteří se budou uplatňovat v domácí, zahraniční nebo evropské politice,“ vypočetla Krnáčová.

Budoucí pražská primátorka je zároveň členskou správní rady Institutu pro politiku a společnosti. Kromě ní je tu například šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, europoslanec Pavel Telička nebo profesor egyptologie Miroslav Bárta. Právě Bárta na zahajovacím večeru přednesl obsáhlou přednášku Cesty civilizací včera a dnes.

Egyptolog Bárta: To, co vás přivede na vrchol, je to, co vás nakonec položí

Bárta ve své přednášce zdaleka nezůstal jen u starého Egypta. Ve zhruba hodinovém výstupu zmínil například teorii přerušovaných rovnováh a ukázal vývoj klimatu za posledních 800 tisíc let. S výrokem „Nemám rád mandatorní výdaje“ okomentoval strukturu státního rozpočtu České republiky za posledních deset let.

Profesor egyptologie uvedl také, že většina lidí je vychovávána v přímočarém darwinismu. Podotkl přitom, že chybně. „To, co vás přivede na vrchol, je to, co vás nakonec položí,“ prohlásil Bárta. Zdůrazňoval, že mluví jenom o starém Egyptě, aby jeho výstup neměl tendenci někdo politizovat. Pak ale připadl příklady s nástupem husitství nebo rozpadem Sovětského svazu. „Žádný systém se nikdy nedokázal reformovat. Daleko jednodušším řešením je kolaps,“ prohlásil.

Sdílet:

Hlavní zprávy