NOVÉ

Projekt Noemova archa: v Rusku tvoří největší databázi DNA

,

Genetický trezor

Moskevská státní univerzita obdržela rozsáhlý vědecký grant, který by jí měl umožnit během následujících let vytvořit jednu z největších databází DNA svého druhu. Obsahovat by měla genetickou informaci o všech žijících i vyhynulých tvorech. Informoval o tom server Russia Today (RT).

Podle vyjádření tiskové kanceláře univerzity by měla výsledná databáze obsahovat biomateriál ze všech dostupných zdrojů univerzity, včetně jejich botanické zahrady, antropologického nebo zoologického muzea. Do výzkumu, který bude stát téměř 200 milionů dolarů, tak budou zapojeny všechny katedry. Zároveň vytvořili speciální program, který do projektu zapojí i mladé vědce.

Pro budoucí generace

„Projekt nazývám Noemova archa, protože umožní vytvoření jakéhosi skladu. Databanky, která uloží informaci o každém žijícím, mizejícím i vyhynulém organismu na této planetě,“ řekl pro RT rektor univerzity Viktor Sadivniči. „Umožní nám kryogenicky zmrazit a uložit různé buněčné materiály, které se budou později moct rozmnožovat,“ dodává.

Výsledná „archa“ by se měla rozkládat na prostoru velkém asi 430 kilometrů čtverečních. Plánované otevření budovy by se mělo odehrát v roce 2018.

Kromě Ruska i Británie

Rusko není první zemí, která se rozhodla zachovat a uložit DNA živočichů ve velkém měřítku. O něco podobného se pokouší i Velká Británie se svým projektem „Zmrzlá archa“. Ten se však soustředí pouze na záchranu ohrožených druhů.

Přejít na diskusi