Rusko chystá superzbraň. Nadzvukové drony s elektromagnetickým dělem

Revoluční drony

Rusko chystá superzbraň. Nadzvukové drony s elektromagnetickým dělemNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zatímco americké špionážní služby plánují, jak budou přes české území posílat drony o velikosti menšího dopravního letounu na výzvědné mise k hranicím s Ruskem, Moskva má ambicióznější plány. Rusové nyní pracují na vývoji šesté generace vojenských bezpilotních letounů. Ty mají létat nadzvukovou rychlostí do vesmíru, útočit elektromagnetickým dělem a také provádět výzvědné akce, píše server Russia Today.

Šestá generace bezpilotních letounů má kolem nepřátel kroužit v rojích nadzvukovou rychlostí. „Hlavním smyslem je, že budou nasazeny v roji a budou schopny kolektivně vyřešit jakýkoliv úkol. V každém roji bude přítomen jen jeden nebo dva pilotované letouny, ostatní budou bezpilotní,“ řekl k tomu Vladimir Michejev, poradce šéfa koncernu Radioelektronických technologií (KRET).

Revoluční myšlenka má umožnit, aby jedno letadlo s pilotem mohlo řídit pět až deset bezpilotních letounů. Podle Michejeva by jejich počet měl záviset na zkušenostech pilota.

Zvláštní pozornost bude také kladena na bojový potenciál letadel. Každý z bezpilotních letounů šesté generace by měl zvládat komunikaci, navigaci, průzkum, obranu, radiolokaci a sloužit jako vysílač i přijímač. „A to díky tzv. integrované desce umístěné v každém z nich,“ dodává Michejev. Letouny budou navíc vybaveny elektromagnetickým dělem.

Drony šesté generace budou mimo jiné schopny v jednom místě vletět do vesmíru a následně se vrátit do atmosféry v jiném místě, třeba i stovky kilometrů vzdáleném od bodu č. 1. To by v případě mimořádné události mohlo zajistit rychlou podporu dronů vzdálených i tisíce kilometrů daleko. „Řekněme třeba, že jeden roj utrpí ztrátu, v tom případě mu na pomoc můžou ihned přiletět letouny z jiné skupiny,“ ozřejmuje Michejev.

Rusové sice nezastírají, že vývoj šesté generace bezpilotních letounů bude nesmírně nákladný, podle nich tím však dosáhnou významného dlouhodobého zisku. „Neexistuje nic dražšího než lidský život. Proto bude jakýkoliv robot levnější než letadlo pilotované pilotem,“ uzavírá Michejev.

Ruské ministerstvo obrany sice firmu KRET výrobou letadel nepověřilo, nicméně firma doufá, že později si pozornost vlády získá. Vývojáři z KRET plánují dokončit vývoj do roku 2020 a první drony šesté generace začít vyrábět do roku 2025.

Čtěte také: Obří vojenské drony nad Českem? USA chtějí sledovat Rusy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články