Není cizinec jako cizinec. V Británii vadí Poláci, na Čechy se neútočí

XENOFOBNÍ ÚTOKY NA MIGRANTY

Není cizinec jako cizinec. V Británii vadí Poláci, na Čechy se neútočíNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Xenofobní útoky, ke kterým začalo ve Velké Británii docházet poté, co se země rozhodla vystoupit z EU, jsou zatím mířeny především na občany polské národnosti. Změnu v chování Britů zaznamenali ale i někteří Češi žijící v zemi. Podle velvyslanectví v Londýně se však jedná spíše o ojedinělé případy. Útoky se zatím vyhýbají i Slovákům.

„U kasy se mě zeptali, jestli jsem Polka. Když jsem řekla, že jsem z Čech, řekli, že je to dobře,“ popisuje v diskuzi na Facebooku svoji zkušenost ze současné Anglie Češka. „Poláky a Rumuny nemá nikdo rád,“ doplňuje jiná. Většina diskutujících Čechů a Slováků se s útoky od xenofobních Britů nesetkala.

Někteří ale mají jinou zkušenost. „Angličané nerozeznají Poláka od Čecha a Slováka. Takže jsme to mohli být i my. Záleží na tom, v které části země člověk žije,“ píše další diskutující. „Pro ně jsme všichni Poláci,“ přitakává další.

Otázku na bezpečnost Čechů a Slováků v ostrovní zemi vyvolaly útoky na polské občany, ke kterým začalo docházet po referendu o brexitu. V něm totiž uspěli euroskeptici, mezi jejichž hlavní argumenty patřilo znovunabytí kontroly nad migrací do Británie. Početná polská menšina žijící v některých částech Británie se pak setkala při nejmenším s xenofobními poznámkami.

Například ve městě Huntington, kde žije početná polská komunita, se objevily kartičky se sloganem „Opusťme Evropskou unii – už žádná polská havěť“. Došlo ale také na vážnější útoky. Při jednom z nich ve městě Harlow přepadla asi dvacetičlenná skupina mladých lidí dva Poláky, jeden z nich později na následky zranění zemřel.

Čtěte také: ‚Útok z nenávisti.‘ Teenageři v Anglii umlátili Poláka k smrti

Za pět dní stovka útoků. Britské referendum spustilo xenofobní lavinu

Česko zatím nic podobného neeviduje. „O fyzických útocích na české občany nemáme informace. O úpravě cestovních doporučení pro cesty do Velké Británie tak pro tuto chvíli neuvažujeme,“ uvedla serveru Echo24.cz tisková mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Pokud k nějakým xenofobním útokům na Čechy dochází, jedná se podle ambasády v Londýně jen o ojedinělé případy. „Velvyslanectví v ČR v Londýně zaznamenalo ze strany českých občanů jen ojedinělé telefonické stížnosti na změnu chování jejich britského okolí vůči nim či jejich dětem, případně na slovní útoky,“ uvedla serveru Echo24.cz Jana Čechlovská z tiskového oddělení ambasády.

Podle Valentové se ale nejedná o dramatické zhoršení a lidé nevolají primárně proto, aby si stěžovali na chování Britů. „Své dojmy sdělovali na okraj telefonátů, jejichž účel byl jiného konzulárního charakteru,“ doplnila Valentová.

Podobně jsou na tom i Slováci. „Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí SR a ani náš zastupitelský úřad v Londýně systémově neeviduje útoky na slovenské občany žijící ve Velké Británii, ani zvýšené obavy občanů SR v Británii o vlastní bezpečnost,“ uvedl pro server Echo24.cz tiskový mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Igor Skoček. Slováci tak nevydali žádné speciální doporučení.

Čtěte také: Další útok na Poláka v Anglii. 20 teenagerů ho brutálně zbilo

‚Už žádná polská havěť.‘ Britské město řeší xenofobní výzvu

Poláci oficiálně protestují proti xenofobním útokům v Británii

Žhářský útok proti polské rodině v Británii: ‚Vraťte se do své pos*ané země!‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články