Jantarové galeje: stovky lidí ovládá těžařská mafie

Měsíční krajina ve Volyňské oblasti

Jantarové galeje: stovky lidí ovládá těžařská mafieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bahno, voda a pro zdraví nebezpečné prostředí. Ukrajina řeší přetrvávající problém s nelegální těžbou jantaru. Žytomyrskou a Rovenskou oblast postihla jantarová horečka, kdy se stovky lidí v místních lesích snaží zkamenělou pryskyřici v nánosech jílu najít. Ukrajinská prokuratura podle novináře Jurije Butusova ze serveru Censor.NET odmítá případ, ve kterém dochází ke korupci, zneužívání a ničení zdraví převážně chudých Ukrajinců, předat protikorupčnímu úřadu. Podle Butusova proto, že celou těžařskou mafii kontroluje vedoucí představitel místní ukrajinské kontrarozvědky SBU.

Novinář Jurij Butusov, který na bezútěšnou situaci v regionu dlouhodobě upozorňuje, podal ukrajinské prokuratuře trestní oznámení na Oleha Nazaruka. Nazaruk je hlavou místní pobočky ukrajinské tajné služby SBU a podle Butusova stojí i v čele mafie, která podplácí místní úřady, aby mohla nerušeně těžit Jantar. Ukrajinský veřejný žalobce se nicméně rozhodl, že úřadu pro potírání korupce Nazarukův případ nepředá.

 

Урочище Кмеча, Рівненська область Поиск БЕЗВИЗОВОГО ПОРТАЛА В ЕВРОПУ...Копання бурштину - урочище Кмеча, Рівненська область

Posted by Краснов Олег on Monday, February 8, 2016

 

„Generální prokuratura opět rozhoduje o případu přenést případ jantarové mafie Národnímu protikorupčnímu úřadu. 23. února jsem jim napsal o tomto skandálním případu, kdy šéf SBU Rovenské oblasti Oleh Nazaruk stojí v čelé této jantarové mafie,“ napsal na svůj Facebook Jurij Butusov. „V rozporu se zákonem se úřad prokurátora nerozhodl případ předat protikorupčnímu úřadu.“

Měsíční krajina zůstává na řadě míst Volyňské oblasti poté, co zde stovky místních zkoušejí štěstí v honbě za jantarem. Zkamenělou pryskyřici se tu převážně příslušníci nejnižších vrstev obyvatelstva snaží vydolovat z nánosů bahna často pouze za použití nejprimitivnějších nástrojů jako jsou krumpáče a lopaty. Na místě jim pomáhají čerpadla, které terén lesů neustále mění. To vše s vidinou tisíců dolarů za případný větší nalezený kámen.

 

Сегодня Генпрокуратура в очередной раз рассматривает вопрос о передаче дела о янтарной мафии в Национальное антикоррупци...

Posted by Юрий Бутусов on Wednesday, March 9, 2016

 

„Tato fotografie byla pořízena 4. března. Stále pokračují v ničení přírody. Chudí lidé bojují o to, aby mohli tuto nelegální práci vykonávat,“ pokračoval Butusov s přiloženými fotografiemi, které všudypřítomným bahnem, mokrem a velkým množstvím lidí připomínají spíše výjevy ze světových válek. „Úřady je kryjí a zatím stále nevytvořily odpovídající zákony pro legální těžbu jantaru. Nejrůznější kriminální organizace vedené gangstery fungují jako zaměstnavatelé.“

Již v červenci minulého roku na tento přetrvávající rozsáhlý problém upozornil kromě jiného sám ukrajinský prezident Petro Porošenko. To, co se v oblasti děje, označil za novodobý Klondike, ekologickou katastrofu a napomáhání financování terorismu.

V rámci boje s jantarovou mafií měly být tyto naleziště kontrolovány vládou a nejde přitom jen o potenciální stamilionové zisky, které státní pokladně každoročně unikají. V alarmujících podmínkách nasazují místní dělníci život, čelí nebezpečným nemocím z podchlazení a stejnou měrou ničí i místní ekosystémy, které se často nacházejí ve státem chráněných oblastech.

„V té samé době byl 7. března vypálen dům novináře Oleksandra Nikolajčuka v Olevsku, který o jantarové mafii pravidelně informoval,“ postěžoval si Butusov v příspěvku, kde kromě zachycení pokračující těžby vyfotil i právě spálený příbytek spřáteleného novináře. „Ale koho to zajímá? Nikoho. Tento nepopulární byznys boje s jantarovou mafií vám prestiž nepřinese,“ dodal s tím, že ho gangy okolo jantarových těžarů nevystraší.

Čtěte také: Rusové na Krymu: k rodnému listu hned dostanou povolávací rozkaz

Savčenková přerušila suchou hladovku. Porošenko ji chce vyměnit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články