Armáda v Thajsku provedla státní převrat, blokuje TV vysílání

Armáda v Thajsku provedla státní převrat, blokuje TV vysílání
Armáda v ulicích Bangkoku Foto: ČTK
1
Svět
Sdílet:

Armáda v Thajsku dnes provedla státní převrat, pozastavila platnost ústavy a vyhlásila zákaz nočního vycházení. Podle šéfa armády je záměrem ozbrojených sil obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy. Vojsko rovněž zakázalo shromažďování většího počtu lidí a zablokovalo televizní vysílání. Účastníci dlouhodobých protestů vyklidili ulice. OSN a Spojené státy jsou situací znepokojeny, Američané přehodnocují poskytování vojenské pomoci Thajsku. 

„S cílem vrátit situaci v zemi k normálu ozbrojené složky převzaly 22. května v 16:30 místního času (11:30 SELČ) moc v zemi,“ prohlásil armádní šéf Prajutch Čan-Oča. Armáda přiměla všechny thajské televizní a rozhlasové stanice zastavit vysílání běžných programů a vysílat jen armádní materiály. Nedostupné je i vysílání jinak běžně přístupných velkých zahraničních stanic BBC či CNN. 

Mluvčí vojska v televizním prohlášení oznámil, že dosavadní premiér Niváttumrong Búnsongpajsan a členové jeho kabinetu se mají hlásit v armádním sídle na severu Bangkoku. 

Demonstranty armáda vyzvala, aby vyklidili ulice a vrátili se domů, a zakázala všechna politická shromáždění více než pěti lidí. Kdokoli tento zákaz poruší, může být podle armádního mluvčího potrestán minimálně ročním vězením.

Podle agentury Reuters brzy po vyhlášení zákazu prakticky všichni provládní demonstranti opustili svůj tábor na západním předměstí Bangkoku. Vojáci tam rozháněli protestující střelbou do vzduchu. Podle agentury AP také tisíce protivládních demonstrantů poprvé za uplynulých šest měsíců pokojně vyklidily svá ležení nedaleko sídla vlády v centru města. 

„Žádáme veřejnost, aby nepodléhala panice a aby vedla dál svůj normální život. Úředníci na každém ministerstvu budou dál vykonávat své povinnosti,“ řekl šéf armády Čan-Oča. Slíbil rovněž, že armáda "poskytne ochranu" cizincům v Thajsku.

Podle AP se s blížícím se zákazem nočního vycházení, který je v platnosti od 22:00 do 05:00 místního času, vojáci rozmístili v centru Bangkoku a zablokovali důležité dopravní tahy.

České úřady varují před cestou

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dal dnes najevo vážné znepokojení nad situací v zemi a vyzval k "neprodlenému návratu k ústavní, občanské a demokratické vládě a všeobsažném dialogu, který vydláždí cestu k dlouhodobému míru a prosperitě v Thajsku".

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že přehodnotí vojenskou pomoc a spolupráci s thajskou stranou. Podle mluvčího Pentagonu Steva Warrena se přehodnocení týká i účasti zhruba 700 amerických námořníků na cvičení v Thajsku.

Hlavní turistická sezona v Thajsku už skončila a české cestovní kanceláře již v této roční době do země zájezdy nepořádají. Varování českého ministerstva zahraničí se tak týkají zejména individuálních cestovatelů.

Vojsko už v úterý v Thajsku vyhlásilo stanné právo a ve středu svolalo schůzku vůdců znepřátelených politických stran. Jednání, která pokračovala i dnes, ale skončila bezvýsledně, uvedla agentura AP.

Dvanáctý vojenský puč

Thajsko se již sedm měsíců potýká s politickou krizí a v uplynulých měsících protestovaly v ulicích desetitisíce protivládních demonstrantů. Protesty byly převážně poklidné, místy ale přerostly v násilí, které si od listopadu vyžádalo nejméně 28 obětí a 800 zraněných. 

Nespokojenci nejprve žádali rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové; v protestech ale pokračovali i poté, co thajský ústavní soud tento měsíc shledal Šinavatrovou vinnou ze zneužití moci a nařídil jí rezignovat. 

Dnešní převrat je podle agentury AP již dvanáctým vojenským pučem v Thajsku od zániku absolutní monarchie v roce 1932. Je také zatím poslední událostí v dlouhé bitvě mezi přívrženci bratra Šinavatrové, expremiéra Tchaksina Šinavatry, který byl svržen při převratu v roce 2006 a od roku 2008 žije v exilu, a jejich soupeři. Šinavatru, bývalého miliardáře působícího v telekomunikacích, podporuje převážně venkovské a městské chudé obyvatelstvo, které si politik získal díky štědrým dotacím. Jeho odpůrci se řadí především ke střední třídě a mají baštu v metropoli.

Sdílet:

Hlavní zprávy