Filipínci z mise OSN jsou ozbrojeni a připraveni bojovat

Filipínci z mise OSN jsou ozbrojeni a připraveni bojovat
Ilustrační foto Foto: Foto: United Nations
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Skupina filipínských pozorovatelů OSN, kterým syrští povstalci brání v nárazníkovém pásmu na Golanských výšinách v pohybu, jsou ozbrojeni a připraveni bojovat. Podle agentury AFP mohou zbraně použít v sebeobraně. Ve čtvrtek rebelové bojující proti Damašku navíc zajali 43 příslušníků mise OSN z Fidži, o jejich propuštění se vyjednává.

Příslušníci radiální skupiny An-Nusra obsadili tento týden hraniční přechod Kunajtra a po čtvrtečním vpádu do nárazníkového pásma požadují, aby příslušníci mise OSN složili zbraně. Na tiskové konferenci to dnes řekl plukovník filipínské armády Roberto Ancan.

Zatím prý nepadl jediný výstřel, ale Filipínci jsou připraveni bojovat. „Naši vojáci jsou dobře vyzbrojeni a dobře vycvičeni. Jsou to disciplinovaní vojáci určení k udržení míru,“ řekl Ancan. Podle něho je místě 75 filipínských vojáků.

Fidžijský premiér Vorege Bainimarama řekl, že vojáci jeho země se dostali do zajetí při čtvrteční přestřelce povstalců se syrskými vojáky u Kunajtry. „Podle posledních informací jsou naši lidé v dobrém stavu a začalo jednání o jejich osvobození. Jsou to vojáci mírové mise, nikoli účastníci syrského konfliktu, jejich zadržení je neoprávněné,“ řekl premiér. 

Nárazníkové pásmo je na Golanech od roku 1974 a jeho ostrahou je pověřeno 1223 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF. K dispozici mají lehké zbraně určené k obraně. V pásmu jsou dvě hlídkovací stanoviště UNDOF, která jsou navzájem vzdálena čtyři kilometry.

V misi v nárazníkovém pásmu jsou v současnosti zastoupeni kromě Filipínců a Fidžijců i vojáci z Irska, Nizozemska, Indie a Nepálu. Loni v červnu kvůli většímu ohrožení stáhlo svých 377 pozorovatelů Rakousko a pak také Chorvatsko. Český prezident Miloš Zeman naopak projevil zájem do rizikové oblasti poslat české vojáky. 

Sdílet:

Hlavní zprávy