Omyl ruských novinářů? Na syrské základně prý nafotili barely od sarinu

Válka v Sýrii

Omyl ruských novinářů? Na syrské základně prý nafotili barely od sarinuAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Fotografie z webu ruské televize Russia Today, na které jsou údajně barely se smrtícím sarinem se sovětskými znaky, vyvolala u uživatelů ruských sociálních sítí pozdvižení. Ruští novináři ji totiž prý pořídili na syrské vojenské základně Šajrát krátce po americkém náletu, který byl odvetou právě za útok sarinem, za což odmítá odpovědnost ruská i syrská strana. Mezery v jejich verzi způsobuje i to, že fotografie z ruských webů údajně brzy zmizela, píše Real Russia Today. Někteří lidé se však obávají, že jde o další falešnou zprávu, kterou Rusko šíří.

Server Real Russia Today informoval o fotografii, na které se na zemi u vchodu do tunelového hangáru základny volně povalují barely, které jsou prý určené pro bojové látky. Fotografie vyvolala diskuzi u ruských uživatelů sociálních sítí, jak informuje web, protože podle nich jde údajně o nádoby od chemických zbraní, konkrétně sarinu. Typické barely pro bojové látky prý na na sociálních sítích identifikovala řada Rusů, kteří prošli službou v sovětské nebo ruské armádě. Web také ukazuje fotografie z likvidace syrských chemických zbraní Ruskem v počátku války v Sýrii, na které jsou podobné barely.

Chemická zbraň, jejíž výroba je zakázána mezinárodní Úmluvou o chemických zbraních z roku 1993, přitom zabila ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib přes 80 lidí a kolem čtyř set lidí utrpělo zranění. Mezi mrtvými oběťmi jsou i tři desítky dětí. Útok se připisuje syrské armádě, která to ale popírá, a Kreml má na své straně.

Fotografii barelů, ve kterých měl být nervový plyn, pořídili podle webu ruští novináři náhodou a údajně omylem byla pak zveřejněna. Proto podle něj snímek zmizel z většiny cizojazyčných verzí webu ruské televize Russia Today. Výjimkou byla ještě ve středu odpoledne ta německá.

Pochybnosti o fotografii

Snímky byly součástí článku o tom, jaký dopad měl americký nálet na syrskou základnu, a zachycují ohořelá letadla i doutnající trosky. Americká armáda na základnu Šajrát vypálila ze dvou lodí ve východním Středomoří 59 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk a podle zatím dostupných zpráv 58 z nich dosáhlo cíle, jedna zřejmě nefungovala.

Přestože o fotografii informoval i britský The Sun, někteří lidé upozorňují na nejasnosti v ruském článku. Podle nich nejde o kontejnery na chemické zbraně, ale na výbušniny nebo jiné zbraně, a mohlo by se tak jednat o falešnou zprávu šířenou z Ruska. Dosud se totiž k útoku nikdo nepřiznal, Sýrie i Rusko vinu odmítají.

Michal Opletal z pražské Vysoké školy chemicko-technologické upozornil na to, že ohledně fotografie ze Sýrie probíhá mohutná diskuze na sociálních sítích. „Uvedené kontejnery byly identifikovány jako kontejnery KMGU-2, což je kontejner pro opakované použití malokaliberní munice a min. Zavěšuje se na závěsníky DB-3 pod vrtulníky Mi-24/35M (4 ks), Mi-28, Ka-50/52 (4ks), letouny Su-17, -22, -24 (7 ks), -25, všechny Su-27 schopné protizemního útoku (6 až 7 ks), MiG-21 (2 ks), -23, -27, -29 (4 ks) a další. Munice je vyhazována doleva, doprava nebo pod kontejner ze čtyř oddělení pomocí vaků, nafukovaných stlačeným vzduchem. Kontejner může být plněn nejméně čtyřmi typy submunice: protipancéřové PTAB-1M a PTAB-2,5RT, termobarické ODS-OD nebo tříštivé AO-2,5RT,“ uvedl Opletal.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ve středu potvrdila, že při dubnovém útoku v Sýrii byl použit sarin nebo jemu podobná chemická látka. Generální ředitel organizace Ahmet Üzümcü řekl, že ve dvou laboratořích byly prověřeny biologické vzorky odebrané při pitvě z těl tří obětí. Vzorky z těl sedmi zraněných, kteří jsou v nemocnici, pak byly prověřeny na dalších dvou pracovištích pověřených OPCW. Všechny výsledky svědčí o tom, že tito lidé byli vystaveni sarinu nebo látce jemu podobné.

Čtěte také: Paříž má důkazy, že chemickými zbraněmi útočil Asad

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články