Velká ryba v síti české policie? Podivný případ perského obchodníka

Vyšetřování daňového podvodu

Velká ryba v síti české policie? Podivný případ perského obchodníkaEXKLUZIVNĚ 2
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

V pondělí 10. března 2014 se policisté z brněnské expozitury protikorupčního útvaru sešli s devětadvacetiletým mužem. Podle protokolu z výslechu se dostavil dobrovolně, aby popsal rozsáhlé podvody na daních při obchodech s pohonnými hmotami. Vypovídal pod skrytou identitou a jeho slova se následně stala důležitou usvědčující municí v případu, který má přívlastek druhého největšího daňového podvodu v Česku.

Přibližně deset dní po výpovědi spustila policie rozsáhlou akci, při níž obvinila za organizování daňových úniků ve výši 2,3 miliardy korun česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha a více než deset dalších lidí. Zásah přitáhl velkou pozornost českých médií, která referovala o zatčení „Peršana“ v luxusním apartmánu pražského hotelu Hilton.

Na barvitosti dodaly případu informace, že Zadeh se před léty dostal do miliardových sporů s vládnoucí dynastií v Dubaji, získal české občanství a těšil se podpoře českých politiků, kteří za něj intervenovali ve Spojených arabských emirátech. Podle jiných článků si Íránce předbíhala tuzemská rozvědka, protože spoléhala na jeho pomoc při vysvobození dvou Češek unesených v Pákistánu (ty se nakonec dostaly domů letos na jaře).

Naopak o korunního svědka, který se jmenuje Petr Pfeifer, se média až na pár výjimek příliš nezajímala. Pouze Česká televize v pořadu Reportéři uvedla, že se dlouhodobě skrývá, a citovala pasáže z jeho výpovědi, v nichž líčil Zadeha jako člověka, který stál v pozadí celého podvodného systému a vyhrožoval mu.

Stěžejní postava obžaloby si přitom zaslouží větší pozornost. Podle zjištění Týdeníku Echo hraje Pfeifer v celém případu velmi zvláštní roli. Přestože se minimálně podílel na obchodech hlavních dvou společností, v nichž se daňové úniky řídily, a při výpovědích se přiznal k účasti na těchto podvodech, nebyl policií obviněn. Naopak Zadeh zůstává od loňského března ve vazbě.

Rozsáhlý článek o vyšetřování druhého největšího daňového podvodu přináší aktuální vydání Týdeníku Echo.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články