Komunistka Semelová přitvrzuje. Chce změnu režimu

"Kapitalismus není demokratický"

Komunistka Semelová přitvrzuje. Chce změnu režimuNOVÉ
Marta Semelová Foto:

Foto: KSČM

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Je to oposlouchaná písnička, část voličů na ni ale stále slyší. Bagatelizuje politické procesy s Miladou Horákovou, oslavuje Klementa Gottwalda i okupaci Československa v roce 1968. Stalinistka Marta Semelová (KSČM), která povede pražskou kandidátku do podzimních parlamentních voleb, se s oblibou prezentuje jako „rudá poslankyně“ a nebojí se před volbami přitvrdit.

Kontroverzními výroky nešetřila ani během rozhovoru v DVTV. Podle Semelové jsou demokracie a svoboda jen pro někoho a zdaleka ne každý si na ně sáhne. Myslí si, že současný kapitalistický režim, kde jde především o zisk, změnil spoustu věcí k horšímu – řada lidí je bez práce i střechy nad hlavou a nemají ani na základní sociální potřeby. V tomto ohledu nostalgicky věří, že život před rokem 1989 byl lepší a spravedlivější.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

„Žije u nás přes 100 tisíc bezdomovců, lidem chybí peníze na vzdělání nebo nájem,“ uvádí poslankyně důkazy ke „zločinům“ kapitalismu. „Já si myslím, že ‚demokracie‘ a ‚komunismus‘ nejsou protiklady,“ odpověděla Semelová na dotaz moderátorky, zda by vyměnila současný režim za komunistický. „Jak může být kapitalistický režim, za kterým je spousta válek a spousta zabíjení, být i demokratickým režimem?“ argumentuje.

Jistým řešením by podle ní bylo znárodnění klíčových firem a vystoupení České republiky z NATO. „Kam vstoupilo, tam došlo k destabilizaci státu, začaly boje, umírali lidé. Nebezpečí válečného konfliktu jde právě z aktivit válečného paktu NATO. A naši vojáci by měli bránit Českou republiku, ne hájit cizí zájmy v zahraničních misích,“ dodala poslankyně. Alianci by nahradila dohodami o kolektivní bezpečnosti mezi jednotlivými státy.

O Horákové a „internacionální pomoci“

Marta Semelová má na kontě celou řadu kontroverzních výroků. Před třemi lety v pořadu Hyde Park na ČT24 třeba zpochybnila, že by přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu bylo vynucené. „Za politického vězně se mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě měli za sebou obyčejnou kriminální činnost,“ obhajovala svůj názor.

Tehdy také odmítla tvrzení, že obsazení Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy bylo okupací země. Podle ní naopak šlo o přátelskou internacionální pomoc. Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, zase označila za pozitivní postavu československých dějin. Ve stejné relaci také nedokázala odpovědět na diváckou otázku, zda se žije lépe v KLDR, nebo v Jižní Koreji.

Čtěte také: Smrt Milady Horákové: na šibenici trpěla dlouhé minuty

Za výroky na konto Milady Horákové a okupaci Československa obdržela vloni v lednu žalobu od právníka Michala Kincla (TOP 09). Požadoval písemnou omluvu s výslovným konstatováním, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval lidi s odlišnými názory. Pražský městský soud vloni v říjnu ale nakonec rozhodl, že komunistická strana ani Semelová se nemusí za své výroky omlouvat. Kincl neuspěl, protože výroky údajně nezasáhly přímo do jeho osobnostních práv.

Semelová se netají ani svou náklonností ke Klementu Gottwaldovi. Pravidelně u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech pronáší projevy a s přítomnými zpívá internacionálu. V roce 2006 obdržela od městské části Praha 12 trestní oznámení kvůli podezření, že svými veřejnými projevy v médiích popírala, zpochybňovala a ospravedlňovala komunistické zločiny proti lidskosti.

Nejsme jako KSČ, poučili jsme se, tvrdí Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip na rozdíl od Marty Semelové šetří na adoraci minulého režimu a tvrdí, že se strana poučila z chyb KSČ. Myslí si, že se představitelé současné komunistické strany nemusí stydět za popřevratovou historii.

„Komunistická strana Čech a Moravy má vlastní sedmadvacetiletou historii. Pokud někdo chce spojovat KSČM a KSČ, tak jistě může, ale my jsme stranou poučenou chybami minulosti,“ prohlásil Filip. Razantně přitom odmítl vinu na úmrtí Milady Horákové, kterou nechal komunistický režim popravit před 67 lety.

Vyčítat současné KSČM tuto popravu je podle Filipa stejné, jako kdyby někdo spojoval KDU-ČSL s upálením Jana Husa. Příměr prý přijde Filipovi zcela v pořádku. Předseda komunistů však v rozhovoru přiznal i fakt, že někteří členové KSČM stále pohlíží na vykonstruované procesy minulého režimu v poněkud pozitivnějším světle.

Čtěte také: Poučeni z chyb minulosti? Filip žádá vystoupení z NATO a znárodňování

„Vysypali je sem jen tak, bez rakví.“ Mašínová vzpomínala na matku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články