Ekonomika na tom bude hůře, hlásí ČNB

Vývoj v Česku

Ekonomika na tom bude hůře, hlásí ČNBNOVÉ
Šéf ČNB Miroslav Singer Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Ekonomika
Sdílet:

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. Zhoršila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na 2,5 procenta. Na tiskové konferenci to dnes řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Bankovní rada rovněž zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.

V předchozí červencové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP na 2,9 procenta a na tři procenta příští rok. V roce 2016 by ekonomika měla růst podle odhadů ČNB o 2,8 procenta.

"Bankovní rada v této situaci opět konstatovala, že ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2016," uvedl Singer. Samotná nová prognóza počítá s udržením kurzu poblíž 27 Kč/EUR a pokračováním intervenčního režimu do prvního čtvrtletí 2016. Rizika možného vývoje jsou v nové prognóze centrální bankou hodnocena jako vyrovnaná.

Nové odhady ČNB počítají s tím, že inflace se bude postupně dále zvyšovat a na počátku roku 2016 překročí dvouprocentní inflační cíl. Ve čtvrtém čtvrtletí 2015 by měla inflace činit 1,5 procenta a v prvním čtvrtletí 2016 2,1 procenta, uvádí prognóza. Předchozí odhady počítaly s dvouprocentní inflací již ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku.

Čtěte také: Hypotéky mají nové dno. Banky bojují o klienty, úroky klesají

Tržní úrokové sazby by měly podle Singera zůstat na nynějších velmi nízkých úrovních do prvního čtvrtletí 2016. Singer uvedl, že bankovní rada dnes nedebatovala o možnosti dalšího uvolnění kurzového režimu koruny. "Ta stávající úroveň kurzu přispívá k tomu, aby se ekonomika navrátila k rovnovážného růstu. Více jsme se o tom nebavili," uvedl guvernér.

Singer dále uvedl, že se nyní vyčerpává první fáze vlivu devizových intervencí, která se projevuje v cenách. "Na druhou stranu v reálné ekonomice začínají ta opatření teprve působit. Jinými slovy, je to teprve začátek," dodal.

Guvernér zároveň k ročnímu výročí zahájení intervencí uvedl, že na základě ekonomických údajů plní intervenční režim svůj cíl. "Hrozba dlouhodobé deflace byla přitom ve světle nových údajů o vývoji v zahraničí ještě větší, než napovídaly analýzy dostupné před rokem," uvedl.

Čtěte také: Další oslabení koruny je méně pravděpodobné

Předseda Asociace exportérů Jiří Grund dnes k politice ČNB řekl, že dosavadní vývoj je pozitivní a je potřeba ho zachovat. Podle asociace vývozci díky devalvaci koruny dosahovali vyšších zisků a lépe prosperovali. "Oslabení měny přineslo díky zamezení deflaci pozitivní dopady na celou českou ekonomiku, nejvíce z něj však těžili malí a střední vývozci. Celkem slabá koruna českému exportu přinesla zhruba 185 miliard korun," uvedl Grund.

Podle podzimní prognózy Evropské komise z tohoto týdne letos poroste česká ekonomika o 2,5 procenta. Pro roky 2015 a 2016 komise předpokládá růst hrubého domácího produktu o 2,7 procenta. Evropská komise je v odhadu letošního českého růstu nepatrně optimističtější než ministerstvo financí. To počítá letos s 2,4procentním růstem. V roce 2015, 2016 i 2017 by ekonomika podle odhadů ministerstva financí měla růst o 2,5 procenta. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz