Průzkum: Každý sedmý medik zvažoval sebevraždu

Náročné studium medicíny

Průzkum: Každý sedmý medik zvažoval sebevražduNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Každý sedmý student medicíny za dobu svých studí zvažoval sebevraždu. Třetina mediků trpí psychickými problémy, bere stimulační a jiné drogy nebo se často opíjí. Z výzkumu mezi britskými studenty také vyplynulo, že na univerzitách jejich problémy zlehčují a pomoci jim neumí.

Více než tisíc studentů medicíny (asi 2 procenta britských studentů lékařství) odpovídalo ve výzkumu britského časopisu Student BMJ, který v Británii způsobil otevření debaty nad přehnanými nároky a podmínkami, se kterými se studenti jednoho z nejtěžších oborů musí potýkat. 

Výzkum ukázal, že 30 % z nich se při své přípravě na lékařskou kariéru potýkalo s nějakým psychickým problémem. 15 % z nich pak reálně uvažovalo i o sebevraždě. Stejně jako předešlé studie i tato ukázala vysoký výskyt depresí a pocitů úzkosti s beznaděje. 

,,Pouze šesti z deseti uchazečů se na školu podaří dostat. Ti, co to zvládnou, mají pak přeplněný rozvrh, neustálé zkoušky s vysokou náročností a k tomu se ještě musí vyrovnat s emocionální stránkou při zacházení s těžce nemocnými lidmi, přičemž se musí naučit zachovat vysokou profesionalitu,“ píše v článku šéfredaktor časopisu Student BMJ.

Kromě toho podle studie 80 % dotázaných také uvedlo, že pomoc, kterou při psychických problémech jejich školy nabízí, je naprosto nedostačují nebo málo účinná. 

,,Stigma psychických problémů se zhoršuje ještě více, když o nich řeknete poradci nebo profesorovi na univerzitě. Ti to berou pouze jako slabost,“ napsal jeden z dotázaných.

Z výzkumu také vyšlo, že s psychickou zátěží se medici vyrovnávají častým opíjením nebo drogami od nejlehčích po ty nejtěžší, které někdy užil více než jeden z deseti studentů. Přes 8 % mediků si při studiu také pomáhalo legálními stimulačními drogami zlepšujícími pozornost a výdrž.

Čtěte také: Co odhalí sebevražedné sklony? Rychlá chůze i promiskuita

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články