Německá vláda schválila sledování občanů pomocí počítačových virů
Sledování online
Zpravodajské agentury v Německu budou mít nově možnost využít počítačový virus ke sledování podezřelých občanů. Takzvaný trojský kůň umožní bezpečnostním složkám kontrolovat obsah chatu a dalších konverzací na počítačích a chytrých telefonech. Zprávu přinesl server rozhlasu Deutsche Welle.
Mluvčí německého ministerstva vnitra oznámil, že vláda schválila využití malwaru k monitorování aktivit podezřelých osob. „V podstatě nyní máme schopnosti v oblastech, kde jsme jimi v minulosti nedisponovali,“ obhajoval na tiskové konferenci rozhodnutí vlády.
Trojské koně, jindy také označované malwary, jsou softwarové programy vytvořené pro průnik do počítačů a dalších druhů výpočetní techniky. Tyto viry pak nejčastěji využívají hackeři a zloději ke krádežím osobních dat.
Pro využití takovýchto prostředků ke kontrolování podezřelých osob budou muset státní orgány získat nejdříve soudní povolení. Až poté budou moci zpravodajci nainstalovat virus na pevný disk počítače, odkud budou dále sledovat osobní konverzace vyšetřovaných.
Proti nově schválenému postupu ostře protestovali němečtí Zelení. „Chápeme samozřejmě nutnost zajistit u nás bezpečnost, jenže v zemi se zákony jako je ta naše, jsou tyto prostředky neospravedlnitelné,“ prohlásil jejich místopředseda Konstantin von Notz.
Své obavy vyjádřilo i společenství hackerů Chaos Computer Club. „Je to skoro jako byste lidem četli myšlenky, když se díváte, co píší,“ prohlásil mluvčí organizace Frank Rieger pro rádio Deutschlandfunk.
Podle rozhodnutí německého ústavního soudu z roku 2008, je přístup do osobního počítače některého z občanů možný pouze za předpokladu, že se jedná o nebezpečí ohrožení života nebo panuje podezření z podvratné činnosti vůči státu.