Česká vlajka jako rohožka. Utřete si boty, radí průvodci výstavy
Provokace?
Boty si o českou státní vlajku můžete očistit u vchodu do Haly umění v Košicích. Instalace jednoho ze symbolů české státnosti jako rohožky je dílo slovenského umělce Dalibora Bači. Objevuje se v rámci výstavy Private Nationalism kurátorů Ilony Némethové a Michala Štofy celkem dvakrát. Nejprve u vchodu, pak ještě dál v rámci výstavy. V Košicích potrvá do středy 30. dubna, pak se přesune do maďarské Peczi a Debrecínu, německých Drážďan a Berlína a polského Krakova.
Dalibor Bača, slovenský sochař působící i v Čechách, má s českou vlajkou dlouhodobý problém. Bača nesouhlasí s tím, že si Česko po rozpadu Československa ponechalo původní vlajku. To bylo v rozporu s tehdejší dohodou mezi českou a slovenskou reprezentací. Strany se totiž zavázaly nepoužívat státní symboly České a Slovenské Federativní republiky. Považuje tak za nesprávné, že modrý klín, který historicky značil Slovensko, převzal kvůli legitimizaci barev symboliku Moravy.
V Česku výstava pod názvem Domácí národovectví již proběhla v pražském Divus Pragerkabarett po dohledem kurátorů Lenky Klodové a Ivana Mečle, kteří měli na výstavě také své expozice. Klodová pro ECHO24.cz uvedla, že Dalibor Bača v Praze ale nevystavoval.
Podle Heleny Miškufové, návštěvnice výstavy, která o výstavě informovala na stránkách Českého rozhlasu, mnozí z návštěvníků vlajku obcházeli. Průvodci komentovaných prohlídek výstavy je však prý upozorňovali, že vlajka skutečně slouží jako hadr na utření bot. Jelikož zákon o užívání státních symbolů Česka není v zahraničí vymahatelný, mohou si o českou vlajku utřít boty i návštěvníci výstavy v dalších pěti galeriích v Maďarsku, Polsku nebo Německu, kde se putovní výstava postupně objeví.
Podle oficiálního webu výstavy Projekt Private Nationalism představuje výtvarná díla, která reagují na palčivou problematiku nacionalismu ve všech zúčastněných zemích. Do projektu, který zobrazuje nejrůznější projevy nesnášenlivosti, se zapojily kromě zemí Visegrádské čtyřky i Německo a Turecko.
Na internetu koluje i petice s cílem natrvalo odstranit českou vlajku z instalace výstavy. Petici zatím podepsalo 230 lidí.
Umístění vlajky ČR jako rohožky na výstavě je již čtvrtým Bačovým počinem spojeným s českým stáním symbolem. V roce 2012 připravil instalaci Výroba české vlajky na začátku roku 1993, v níž železný kotouč hrnoucí modrou barvu nahrazuje modrý klín, a performanci Vlastenec, během níž domnělý vlastenec držel vlajku na zádi jedoucího nákladního vozu a snažil se překonat nástrahy větru i stability. Následovala instalace z roku 2013 na Palachové náměstí v Praze nazvaná Hledání českého vlastence pod československou vlajkou. Kinetická plastika měla podobu velké vlajky na stožáru, z níž byl částečně oddělen modrý klín, aby mohl vlát samostatně. Všechny tyto akty kritiky působí velmi sarkastickým a zesměšňujícím dojmem.