NOVÉ

Schyluje se k zásahu v Libyi? Do oblasti míří válečné lodě

Intervence na severu Afriky

Témata: , ,

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle se přesouvá přes Rudé moře a Suez do Středomoří, aby se spolu s egyptskou fregatou Tahya Misr účastnila manévrů v rámci přípravy na ozbrojený zásah proti Islámskému státu v Libyi. Uvedl to izraelský server Debkafile a potvrdil tak již dřívější informace deníku Le Figaro o plánované operaci.

Loď Charles de Gaulle vyplula z Perského zálivu v pondělí 22. února a východní Středomoří dosáhne tento první březnový týden. Nová egyptská fregata Tahya Misr byla postavena ve Francii a zkonstruována tak, aby zajišťovala bezpečnost Suezkého průplavu a Rudého moře před možnými teroristickými útoky ze Sinaje.

Server Debkafile se odvolává na své zdroje, podle kterých údajně došlo k dohodě mezi Francii, Itálií a Egyptem na protiteroristickém zásahu v Libyi koncem dubna nebo v květnu. Již před dvěma měsíci oznámil podobnou informaci francouzský deník Le Figaro, podle kterého se francouzská armáda připravuje na intervenci v Libyi a to buď začátkem léta nebo možná už nyní na jaře. K vymýcení „rakoviny Islámského státu a jeho libyjských metastáz“ se vojenská akce považuje za nezbytnou v horizontu šesti měsíců, sdělily na konci prosince zdroje z armády deníku Le Figaro.

V pondělí oznámil britský premiér David Cameron v parlamentu, že se v těchto hodinách se přesouvá malá jednotka britských vojáků na tunisko-libyjské hranice ve snaze pomoci bránit tamním úřadům pronikání Islámského státu z Libye do Tuniska.

Chaosem a boji zmítaná Libye se stala základnou Islámského státu, kam se přesouvá stále více velitelů a bojovníků ze Sýrie. Evropa se obává, že v případě, když nedojde k eliminaci Islámského státu v této africké zemi, vyvstane pro kontinent daleko větší hrozba než plyne v současnosti z války v Sýrii.

Přejít na diskusi