Jurečka brání miliardy pro biopaliva: Babiš mi neradil

Daňové úlevy pro biopaliva

Jurečka brání miliardy pro biopaliva: Babiš mi neradilNOVÉ
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) Foto: Foto: Ministerstvo zemědělství ČR
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se postavil za prodloužení daňových úlev pro biopaliva až do roku 2020. V komentáři pro deník Právo se dušuje, že se kvůli podobě zákona nesešel s vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO), jehož firma Agrofert z byznysu profituje. Zároveň relativizoval propočty z důvodové zprávy zákona. Zatímco na daních stát tolik tratit nebude, tisíce lidí najdou práci, věří optimisticky Jurečka.

Prodloužení daňového zvýhodnění biopaliv o dalších pět let je v současnosti hlavní municí šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska proti vicepremiérovi Babišovi. Podle Kalouska jde o tunel na státní rozpočet, kterým jeho firmě Agrofert přiteče do roku 2020 pět miliard korun. Babišovy argumenty, že v případě Agrofertu půjde o výhody jen v řádu několika desítek milionů, se Kalousek snaží systematicky rozbíjet.

Do debaty se nyní konečně naplno zapojil ministr Jurečka, jehož resort formálně figuruje v roli předkladatele zákona. Ve svých argumentech se šéf resortu zemědělství předsedy ANO opakovaně zastal. Dostal se přitom ale do rozporu s důvodovou zprávou normy.

„Podle pana poslance neexistuje racionální důvod, proč toto daňové zvýhodnění prodlužovat o pět let do roku 2020, což nás celkově bude stát devět miliard korun. Už však nedodává, že zmíněných devět miliard je finanční strop, který nemusí být vůbec vyčerpán,“ tvrdí v Právu Jurečka. Jenže tuto cifru si Kalousek nespočítal sám – přečetl si ji právě v důvodové zprávě.

Čtěte také: Babiš, Kalousek a biopaliva. Kde je pravda?

Tak mlžil továrník Babiš o miliardách z daní

„Celkový kumulovaný negativní dopad (2015-2020) této varianty do veřejných rozpočtů z titulu nevybrané spotřební daně by měl být podle Programu a navazujících výpočtů cca devět miliard korun,“ stojí ve zdůvodnění návrhu. O horní hranici, ke která se realita nemusí přiblížit, tu není ani slovo. Jurečka sice argumentuje, že v letech 2009 až 2013 šlo o necelých pět miliard korun. Už ale nezmiňuje trend rapidního růstu spotřeby biopaliv v posledních letech.

Žonglování s čísly o zaměstnanosti

Zarážející rozpor mezi tím, co ministr píše čtenářům Práva a co se poslanci dočtou v důvodově zprávě, pak přichází u vlivu na zaměstnanost. „Podle našich předpokladů se zaměstnanost v tomto oboru ještě zvýší z odhadovaného počtu 8,5 tisíce pracovníků v roce 2015 až na přibližně 14 tisíc pracovníků v roce 2020,“ zmiňuje Jurečka. Indikuje tak nárůst zhruba o 5 500 pracovních míst.

Jenže v důvodové zprávě stojí: „Program na druhou stranu implikuje výrazně pozitivní vliv na zaměstnanost a následné odvody do veřejných rozpočtů. Tato varianta má vést k vytvoření cca 14 tisíc nových pracovních míst a během Programu do rozpočtů přinést 14,6 až 16,2 miliardy korun.“ Zákon tedy slibuje celých 14 tisíc nových pozic, ne jen nějaký fragment.

Argument se zvýšenou zaměstnaností má „přetlačit“ efekt daňové úlevy tak, že stát do rozpočtu získá víc peněz, než kolika se vzdá na snížené spotřební dani. Kalousek ale odhaduje, že k žádnému dramatickému nárůstu zaměstnanosti tu nedojde. A kdyby se to povedlo, není mu jasné, co bude s těmito lidmi po roce 2020, kdy program podpory biopaliv skončí. Jejich místa zase zmizí?

Jurečka: „Výmyslem je pak i to, že jsem se kvůli novele sešel nebo radil s Andrejem Babišem; to se prostě nestalo. A považuji to za nehoráznou lež. Stejně tak kategoricky odmítám drby, že by KDU-ČSL měla mít z této novely nějaký finanční prospěch.“

Kalousek: VW má Škodovku, Babiš zase Jurečku

Šéf poslanců TOP 09 proto poukazuje na spojenectví, které mezi Babišem a Jurečkou v otázce biopaliv panuje. „Pokud jsme začali stát řídit jako firmu, tak se smiřme s tím, že ne všechna rozhodnutí dělá Volkswagen ve Wolfsburgu. Na některá rozhodnutí má Škodovku, na některá Seat. Ani Agrofert nedělá všechna rozhodnutí ve své centrále. Něco dělají v Kosteleckých uzeninách, něco v Lovochemii. No a v politice Babiš taky nemusí dělat všechno sám. Na leccos má Jurečku,“ říká Kalousek v rozhovoru pro Týdeník ECHO, který vychází v pátek.

Ministr zemědělství ale tvrdí, že Babiše kvůli novele týkající se jeho podnikání nijak nekontaktoval. „Výmyslem je pak i to, že jsem se kvůli novele sešel nebo radil s Andrejem Babišem; to se prostě nestalo. A považuji to za nehoráznou lež. Stejně tak kategoricky odmítám drby, že by KDU-ČSL měla mít z této novely nějaký finanční prospěch,“ brání se Jurečka.

Čtěte také: Jurečka couvl, proti Bělobrádkovi nepůjde

Jako za komunistů. Lidovci i ODS odsuzují útok Agrofertu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články