Záchrana slavných hrobů. Po adopci přichází sbírka

Druhé výročí projektu

Záchrana slavných hrobů. Po adopci přichází sbírkaNOVÉ
Hrob politika a novináře Karla Sladkovského na pražském Vyšehradě si svého mecenáše už našel. Foto: Foto: hřbitovy.cz
3
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Přes stovku zanedbaných hrobů význačných osobností českých dějin se podařilo opravit díky Projektu adopce hrobů, který v roce 2013 spustila Správa pražských hřbitovů (SPH). Přestože to organizátoři považují za úspěch, upozorňují, že další desítky významných náhrobků jsou stále v dezolátním stavu. U příležitosti druhého výročí projektu proto zahajují veřejnou sbírku.

Lidé mohou na obnovu pražských hřbitovů od července přispět skrze dárcovskou SMS třiceti korunami. Obnova jednoho hrobu přitom vyjde v průměru na 50 tisíc korun. O zavedení uvažují už i další města.

„Původní myšlenka projektu byla adopce nebo dary. Lidé ale chtěli často darovat na obnovu třeba jen tisíc korun. Tím by se ale opravy za 50 až 60 tisíc blokovaly, protože by se ta částka na konkrétní hrob nenaspořila,“ přiblížila pro ECHO24.cz koordinátorka projektu Oldřiška Dvořáčková pozadí nápadu zřídit veřejnou sbírku s tím, že SPH v rámci projektu uzavírá se zájemci smlouvy o adopci na deset let, které počítají s nájemným 30 tisíc korun.

Možnost přispět nezávazně menší částkou ocenil i ředitel hřbitovů Martin Červený. „Veřejná sbírka je pro ty, kterým není lhostejný stav hrobů významných postav naší historie, ale nechtějí nebo nemohou přijmout závazky plynoucí z dlouhodobé adopce,“ řekl Červený. Z výtěžku budou posléze opraveny nejohroženější náhrobky, aby nedošlo k jejich znehodnocení.

Sbírka se týká náhrobků, které jsou v projektu zařazeni více než dva roky a žádný adoptivní nájemce se jich dosud neujal. Podle Dvořáčkové se ani nepředpokládá, že by sbírkou vybrali několik milionů, které by potřebovali na opravu všech hrobů. Na opravu čekají například i náhrobky předních novinářů a politiků Gustava Eima nebo Julia Grégra.

Čtěte také: Opuštěné hroby slavných lidí hledají zachránce

„U hrobu Grégra by jenom základní oprava stála hrubým odhadem okolo 70 tisíc. Hrob se musí nechat spárovat a odborně vyčistit. To ani nemluvím o zcizené soše od sochaře Františka Rouska. Zhotovení repliky se pohybuje kolem 100 tisíc,“ vyčíslila pro ECHO24.cz finanční náročnost opravy hrobu význačného politika Dvořáčková. „V případě Eima jde o žulový náhrobek, u kterého se vyvaluje čelo. U jiného hrobu třeba jen chybí zábradlí. Daleko větší průšvih jsou ale hroby vyrobené z pískovce, které se rozpadají úplně,“ dodala koordinátorka.

Za dva roky projektu se, do kterého bylo zatím zařazeno 181 hrobů, podařilo zachránit víc než stovku. K adopci se hlásí nejen jednotlivci, ale nejrůznější spolky, muzea nebo soukromé firmy i města tak, jak je to například v případě náhrobku otce české žurnalistiky Václava Matěje Krameria, o jehož náhrobek se stará jeho rodiště Klatovy.

Mecenáše našel i hrob básníka Karla Jaromíra Erbena, novináře a básníka Karla Havlíčka Borovského nebo autora slavné pohádkové knihy o broučcích Jana Karafiáta a spisovatele Eduarda Basse. Nezapomenut nezůstal ani první předseda národních socialistů František Kváča, o jehož místo posledního odpočinku se stará Jiří Paroubek se svou stranou LEV 21.

Čtěte také: Na hřbitov s kolem nebo na piknik. Olšany se chtějí ‚oživit‘

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články