Spor o hidžáb. Muslimka kvůli šátku na pražské škole u soudu neuspěla

POŽADOVALA OMLUVU A 60 TISÍC

Spor o hidžáb. Muslimka kvůli šátku na pražské škole u soudu neuspělaAKTUALIZUJEME
Snímek z dřívějšího jednání soudu. Foto: FOTO: Echo24.cz
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Soud v pátek zamítl požadavek somálské dívky, která se domáhala omluvy a 60 000 korun od pražské Střední zdravotnické školy kvůli údajnému zákazu nosit muslimský šátek hidžáb. Žalobkyně tvrdila, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Škola však takový scénář od začátku odmítala. Problém byl podle ní v tom, že studentka včas nedodala potřebné dokumenty.

„Podstatné bylo zkoumat, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady pro to, aby se stala studentkou. Jen tak by mohla uplatňovat svůj nárok podle diskriminačního zákona,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Daniela Čejková.

Ayan Jamaal Ahmednuurová opustila podle své verze školu kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit šátek ani při teoretické výuce. Původně prý přitom byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Škola údajně nepřistoupila ani na alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk.

Neunesla důkazní břemeno

Soudkyně však dala za pravdu verzi školy, že dívka, která má v Česku azyl od roku 2011, nepředložila do zahájení školního roku navzdory dohodě požadované povolení k pobytu. Do formuláře o zanechání studia vyplnila jako důvod zákaz nošení hidžábu až následně. Ohledně údajné diskriminace neunesla právní zástupkyně dívky důkazní břemeno.

Škola kauzu označuje za absurdní. „Hysterii“ kolem případu prý rozpoutala až zpráva ombudsmanky Anny Šabatové, která podle školy předjímala vinu ústavu ještě před zahájením šetření.

Ústav také trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství. Právnička studentky však upozornila na to, že projev víry lze omezit jen zákonem, nikoliv podzákonnými předpisy včetně školního řádu.

Velké emoce a diskuse v televizi

Případ od začátku budí velké emoce. Somálská studentka totiž uprchla ze své země mimo jiné kvůli nucení do sňatku s islamistickým bojovníkem. V roce 2011 dostala v České republice azyl. Řada lidí se proto divila, že se místo vděku za šanci začít nový život rozhodla žalovat školu kvůli údajné diskriminaci.

 

O dnešní jednání soudu byl velký zájem veřejnosti. Jak muslimskou studentku, tak ředitelku školy přišla podpořit řada aktivistů a dalších lidí. Mezi nimi se objevil například protiislámský aktivista Martin Konvička. Na minulé jednání soudu pro změnu dorazil předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Ten se v přeplněném sále dožadoval toho, aby ho jedna žena pustila sednout na své místo. Případ prý potřeboval sledovat přímo na místě, aby o něm mohl jít druhý den diskutovat do televize.

Čtěte také: Vášně u soudu kvůli hidžábu ve škole. Síní zněla česká hymna

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články