Zátah na špičky FIFA. Zaskočené ‚bafuňáře‘ zatkli v curyšském hotelu

Fotbalový skandál

Zátah na špičky FIFA. Zaskočené ‚bafuňáře‘ zatkli v curyšském hoteluAKTUALIZOVÁNO
Viceprezident federace Jeffrey Webb Foto: FOTO: Repro YouTube/101 Great Goals
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Krátce před pátečním kongresem FIFA a volbou předsedy v Curychu zatkla ve středu švýcarská policie sedm vysoce postavených funkcionářů Mezinárodní fotbalové federace. Společně se měli nezákonně obohatit o téměř sto milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). Celkem má být obviněno 14 lidí.

Mezi zatčenými funkcionáři není šéf FIFA Sepp Blatter. Novinářům to řekl krátce před polednem mluvčí organizace Walter De Gregorio. Konkrétní jména zatčených ale komentovat odmítl. „FIFA je ráda, že toto vyšetřování probíhá a spolupracuje se švýcarskými autoritami, řekl Gregorio. Zároveň zdůraznil, že „FIFA je poškozenou stranou“. Kongres se podle něj uskuteční a vyšetřování se této akce vlastně netýká.

Mezi zadrženými má být viceprezident federace Jeffrey Webb. Podle reportéra deníku The New York Times byl zatčen i prezident kostarické fotbalové asociace Eduardo Li. Americké ministerstvo spravedlnosti na svém webu přidalo ještě dalších sedm jmen vyšetřovaných, a to Julio Rocha, Costas Takkas, Jack Warner, Eugenio Figueredo, Rafael Esquivel, José Maria Marin, Nicolás Leoz. Obviněni prý mají být také čtyři sportovní marketingoví manažeři Alejandro Burzaco, Aaron Davidson, Hugo a Mariano Jinkisovi a bývalý člen výkonného výboru FIFA José Margulies. Sedm z nich je na obrázku níže.

(Zleva: Rafael Esquivel, Nicolás Leoz, Jeffrey Webb, Jack Warner, Eduardo Li, Eugenio Figueredo and Jose Maria Marin.)

Švýcarská justice jednala právě na základě žádosti amerického ministerstva spravedlnosti, které vyšetřuje obvinění z vydírání, praní špinavých peněz a podvodu v souvislosti s přidělením fotbalových soutěží a televizních práv. Nezákonně se údajně obohatili o milionové částky, celkový objem úplatků prý přesahuje sto milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). 

Úplatky podle švýcarských úřadů přijali podezřelí od zástupců sportovních médií a marketingových organizací. Za přijaté peníze získali úplatkáři vysílací a marketingová práva na fotbalové turnaje v USA a Latinské Americe. Finanční transakce zprostředkovaly americké banky. Ke korupci údajně docházelo od počátku 90. let až dodnes. 

Čtěte více: Překroucené, obvinil vyšetřovatel FIFA. Ta tvrdí: korupce u Kataru a Ruska nebyla 

„Jsme překvapeni, jak dlouho to trvalo a jak to zasáhlo téměř všechno, co FIFA podnikala,“ řekl listu The New York Times vyšetřovatel obeznámený s případem. „Vypadá to, že (korupce) prosakovala do každé části federace a byla fakticky metodou jejího fungování. Zdá se, že jde o institucionalizované úplatkářství,“ prohlásil.

Švýcarští vyšetřovatelé oznámili, že předmětem jejich zájmu je i hlasování o pořadatelství MS 2018 a 2022, které se konalo v prosinci roku 2010. Práva tehdy získaly Rusko a Katar. V centrále FIFA byly dnes podle švýcarských prokurátorů zabaveny příslušné dokumenty a datové nosiče.

Vydávací procedura probíhá ve zkráceném řízení 

Vydávací procedura podle švýcarských úřadů probíhá ve zkráceném řízení, kdy švýcarské ministerstvo spravedlnosti na americkou žádost bezprostředně reaguje. Pokud by zadržená osoba s takovým postupem nesouhlasila, musejí americké úřady podat do 40 dnů formální žádost o vydání. 

Policisté v civilu zatýkali fotbalové funkcionáře v curyšském pětihvězdičkovém hotelu Baur au Lac. Na recepci požádali o klíče od pokojů podezřelých osob a následně je odvedli. FIFA bezprostředně po zadržení vydala prohlášení, podle něhož situaci „vyjasňuje“. Podle mluvčího FIFA organizace získávala dosud informace z médií a nehodlá zatím incident komentovat. 

Předsedu FIFA budou v pátek na kongresu volit zástupci 209 členských svazů. O funkci se uchází Blatter, který stojí v čele federace už od roku 1998, jeho protikandidátem bude jordánský princ Alí bin Husajn. 

Čtěte více: Izrael zahájil ofenzívu. Bojí se, že ho FIFA vyloučí kvůli Palestině

Sdílet:

Hlavní zprávy