V očích Kremlu se opět stáváme blízkým zahraničím Ruska

KAM KRÁČÍ ČESKO?

V očích Kremlu se opět stáváme blízkým zahraničím RuskaESEJ 1
Domov
  • Ivo Mludek
Sdílet:

Evropský kontinent, o jehož obrys stál pod heslem „Zpátky do Evropy“ na volebním plakátu Občanského fóra z roku 1990 opřený žebřík, se v té době zdál být vysněným ostrovem bezpečnosti a stability. Sovětský svaz se rozpadal a spolu s ním odcházela do historie také hrozba ruského hegemonismu. Ano, skutečně jsme uvěřili tomu, že nastal konec dějin. Že naše děti už se budou rodit v zemi, která bude nedílnou součástí demokratického Západu, stabilní Evropské unie. Že jako člen NATO budeme natrvalo ukotveni v euroamerickém bezpečnostním prostoru, který se už navíc nebude muset poměřovat se silným a agresorským Ruskem.

Když jsme po tom žebříku vylezli, mohli jsme se na vlastní kůži přesvědčit, že cesta nahoru je vždy zároveň cestou dolů. Stabilní Evropa konce dějin se ztrácí v mlze. Možná k tomuto pádu měla nakročeno už mnoho desetiletí cesty k výšinám blahobytu. „Napřed jsme popravili krále, potom Boha a teď nevíme, co dál...“ píše básník Pavel Kalina. Finanční a poté migrační krize uplynulých pěti let ukázala, kam od doby Francouzské revoluce dokráčela Evropa – zadlužený, vymírající a stárnoucí kontinent, relativizující všechna svá hodnotová ukotvení a produkující do absurdit zmutovanou politickou korektnost. Kontinent, v němž se sociální stát změnil z dobrého sluhy ve zlého pána a kde souboj idejí, a dokonce i ideologií nahradil politický marketing. Který ztratil schopnost bojovat o svou identitu, protože jeho obyvatelé marně hledají důvod, proč by to měli dělat.

Krutě jsme se mýlili i v tom, že oslabené Rusko přestane být pro své okolí nebezpečné. V roce 1948 jsme jakožto jediná země střední Evropy předali moc na dlouhých čtyřicet let komunistům z vlastní vůle. A jen pětadvacet let po listopadu 1989 se po ruské invazi do Gruzie, na Krym a hybridní válce na východě Ukrajiny stáváme opět v očích Kremlu blízkým zahraničím Ruska. Zemí, jež se z železného objetí sovětů nevymanila, ale pouze dočasně odešla na vandr do Evropy, aby se pak začala pod taktovkou přímo zvoleného prezidenta a jeho podivného týmu kajícně vracet pod ruské dubisko.

V Česku střídají jedny volby druhé. Po komunálních přicházejí krajské, parlamentní, senátorské, evropské, teď i nesystémové a škodlivé prezidentské – a znovu dokola. Permanentní volební kampaň vystavuje obyvatelstvo neutuchajícímu proudu negativity, na níž především staví marketing nezodpovědných politiků. Hesla o tom, jak všichni kradou, lžou a korumpují, se postupně stávají z mediální agendy agendou veřejnou. Spolu s neuskutečnitelnými sliby o třináctých důchodech nebo zrušení stresu v práci utváří obrysy světa, ve kterém žijeme – lhostejno že ten skutečný je výrazně jiný. Své životy poměřujeme s reklamou na utopii. Reklama většinou vyhrává. Měníme se ve frustrované nedospělé děti s volebním právem, očekávající jako samozřejmost, že je z iluze o jejich nešťastných životech, za něž může vždycky někdo jiný, pokud možno okamžitě vysvobodí státní paternalismus.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde

Týdeník Echo si můžete koupit zde

Sdílet:

Hlavní zprávy

Dva předvolební trháky

KOMENTÁŘ

Když se podíváte na předvolební průzkumy, vidíte na nich, že hegemonem je ANO, nicméně dlouhodobě sice ne moc, ale nepochybně ztrácí na Okamurovu SPD. Pro STAN ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články