Petice za náměstí Borise Němcova má již dva tisíce podpisů

'NÁMĚSTÍ BORISE NĚMCOVA'

Petice za náměstí Borise Němcova má již dva tisíce podpisůAKTUALIZOVÁNO
Takto by se jednou mohlo jmenovat náměstí před ruskou ambasádou. Foto: Foto: Facebook/Nechceme Putina v Praze
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Pražští aktivisté, kteří v sobotu spustili petici za přejmenování pražského náměstí již získali již dva tisíce podpisů. Aktivisté požadují přejmenování náměstí Pod Kaštany, které se nachází před ruskou ambasádou v Dejvicích na náměstí Borise Němcova na památku zavražděného ruského opozičního politika.

„Zisk dvou tisíc podpisů pod peticí považujeme za dobrý start. Na naši iniciativu jsme zaznamenali velmi pozitivní ohlasy, a to jak na sociálních sítích, tak v mediích,“ říká František Nejedlý, jeden z trojice iniciátorů petice. Iniciátoři by rádi získali v průběhu nadcházejícího týdne minimálně tři tisíce podpisů.

Následně plánují odevzdat petici s podpisy místopisné komisi hlavního města Prahy a Radě hlavního města, která změny názvů schvaluje. „Na konci minulého roku bylo přejmenováno v Praze sedmnáct ulic, věříme tedy, že Rada změnu názvu tohoto malého náměstí na náměstí Borise Němcova podpoří,“ doplňuje František Nejedlý.

Aktivisté akci spustili u příležitosti prvního výročí vraždy předního ruského opozičníka Borise Němcova. Jeho památku měly připomenout i vzpomínkové pochody, které se kromě Prahy a Moskvy konaly i v dalších evropských městech.

“Návrh přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou vznikl na počest Borise Němcova a všech ruských demokratických politiků. Má být také připomínkou, že se Praha hlásí k obraně lidských práv a demokracie ve světě,“ uvádí František Nejedlý, který je jedním ze tří iniciátorů petice. Jakmile trojice aktivistů nasbírá dostatečné množství podpisů, petici předá místopisné komisi a radním Hlavního města Prahy.

Podpora těch, kteří se nebojí

Trojice autorů v petici píše, že se snaží navázat na tradici započatou exprezidentem Václavem Havlem. „Tato myšlenka musí znamenat i dnes mít odvahu podporovat odvážné. Podporovat ty, kteří se nebojí postavit se hlasitě proti zvůli autoritativním a nedemokratickým samovládcům a režimům. Podporovat ty, kteří se nebojí riskovat své vlastní blaho, nebo dokonce svůj vlastní život, v zápase o svobodu a demokracii,“ uvádí mimo jiné.

Podporu petici trojice mladých aktivistů vyjádřil i europoslanec Jaromír Štětina. „Petice je dobrá. Podepsal jsem ji bez váhání,“ napsal na Facebook.

Petice je dobrá. Podepsal jsem ji bez váhání.

Zveřejnil(a) Jaromír Štětina dne 27. únor 2016

Nejedná se přitom o první iniciativu trojice mladých Pražanů. Aktivisté František Nejedlý, Petr Kutílek a František Marčík na sebe v minulosti upozornili například díky iniciativě Nechceme Putina v Praze, kterou reagovali na pozvání do České republiky, které Vladimiru Putinovi udělil prezident Miloš Zeman.

Svým způsobem není nový ani nápad přejmenovat náměstí před ambasádou cizího státu – před nedávnem vznikla podobná iniciativa v Moskvě s cílem přejmenovat náměstí před tureckou ambasádou po ruském pilotovi, kterého Turci sestřelili na podzim loňského roku.

Čtěte také: Ruská pomsta Turecku za mrtvého pilota. Změní ambasádě adresu

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února 2015, když šel se svou přítelkyní po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Podezřelými z politikovy vraždy jsou Čečenci Zaur Dadajev, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev. Proti pětici bylo vzneseno obvinění. Ruská opozice kritizuje, že vyšetřovatelé neodhalili člověka, který si vraždu objednal. Obvinění muži podle ní jednali přinejmenším s vědomím čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.

Čtěte také: ‚V Rusku je hybridní fašismus.‘ Co řekl Němcov chvíli před smrtí

‚Kadyrov může za Němcovovu smrt a z Čečenska dělá chalífát.‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články