Bakalovy vytunelované miliardy z OKD míří k soudu

KOMENTÁŘ

Bakalovy vytunelované miliardy z OKD míří k soudu 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Máme tady už druhé soudní upozornění, že styl, jakým vytahoval finančník Zdeněk Bakala z ostravského OKD miliardy byl pochybný. Na případ jako první upozornily Bakalovy Hospodářské noviny.

Insolvenční správce Lee Louda, kterého vyslal do zbankrotovaného OKD ostravský Krajský soud, aby ze zbývajícího majetku firmy co nejlépe uspokojil její věřitele, zpochybnil dluhopisy, přes něž vytáhli Zdeněk Bakala se svým partnerem Peterem Kadasem z dolů přes 10 miliard korun. To je vůbec největší dluh, který OKD tíží.

Od počátku vypadal podivně. V Amsterdamu a Londýně usídlená společnost NWR, přes níž Bakala s Kadasem dvě třetiny OKD vlastnili (zbývající třetina akcií se obchodovala na burzách v Praze a Londýně), vydala dluhopisy, za které ručila OKD. Insolvenční správce Louda teď řekl, že jsou pochybné a odmítl je jako pohledávku uznat. Vlastníkem sporných dluhopisů je dnes londýnská Citibank, která je v insolvenčním řízení vymáhá.

Správce Louda zpochybňuje, že dluh vůbec existuje. „Věřitel přihlásil pohledávku z takzvaného paralelního dluhu, který postrádá odůvodnění,“ uvedl Louda v odůvodnění svého rozhodnutí. Věřitel podle něj vůči dlužníkovi, tedy OKD, nikdy neposkytl žádné protiplnění.

Správce jiným slovy říká, že jde o fiktivní dluh. Tedy jeden z nejklasičtějších stylů tunelování. Bakala a Kadas, jako většinoví vlastníci NWR, prodali věřitelům dluhopisy, které ručily OKD. Doly z nich nikdy nic neměly. Peníze shrábli Bakala s Kadasem. A věřitelé je teď vymáhají po OKD. Fakticky by je přitom měli vymáhat po Bakalovi s Kadasem. Správce navíc zpochybňuje, že OKD vůbec závazky převzala. Právník, který je měl podepsat v roli šéfa právního oddělení OKD, tu funkci fakticky nikdy nezastával.

Proti klasickému tunelování devadesátých let je tady rozdíl jen v tom, že je vše právně výrazně sofistikovanější a jsou do toho zataženy zahraniční ovládací skořápky a draví mezinárodní právníci. To bývala vždycky specialita Zdeňka Bakaly. Významným důvodem, proč doly vlastnil a všechny finanční operace dělal přes ty zahraniční skořápky, je i možnost vést proti České republice arbitráže o ochraně investic.

Louda rovnou píše, že pokud se bude věřitel proti vyřazení bránit soudní žalobou, podá proti tomu odpůrčí žalobu k Nejvyššímu soudu.

Bakalovo tunelování tedy bude velmi pravděpodobně řešit hned několik soudů.

Styl, jakým přes dluhopisy tahal peníze už 17. července, napadl Vrchní soud v Olomouci. U něj si majitel dolů NWR (dnes ho ovládají Bakalovi pohrobci sdružení ve společnosti Ad Hoc Group, jimž předal akcie) stěžovali na rozhodnutí ostravského Krajského soudu, který jim zabránil řídit bankrotující OKD bez souhlasu věřitelů a insolvenčního soudu.

Vrchní soud zároveň v usnesení potvrdil, že osoby rozhodující a ovládající OKD a NWR vyšetřuje protikorupční policie. „Je vedeno trestní řízení pro podezření ze spáchání zločinů porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití informace a postavení v obchodním styku, kterého se měly dopustit blíže neustavené osoby jednající jako orgány OKD a NWR,“ stojí v usnesení vrchního soudu.

Podle správce Loudy, na kterého se vrchní soud v části usnesení o trestním řízení odkazuje, si policie vyžádala dokumenty týkající se hospodaření OKD. Na vyšetřování dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Louda připomněl, že nelze vzít na lehkou váhu tvrzení společnosti OKD o tom, že jí skupina NWR přinutila převzít ručitelský závazek za své vydané dluhopisy v hodnotě 10,5 miliardy korun. Poté prý NWR nezabránila tomu, aby se těžební firma dostala do úpadkové situace.

Vrchní soud také upozornil na to, že dokumenty za emitenta dluhopisů, kterým byla společnost NWR, i ručitele OKD,podepsala jedna a tatáž osoba. V OKD zároveň probíhá hloubkový audit, který hledá další podezřelé vztahy mezi doly a jejich obchodními partnery.

Už tohle jsou dost tvrdé důkazy, jak Bakala tuneloval z OKD miliardy.

Začíná právní bitva Bakala versus stát na obchodní i trestní rovině. Z toho, co nám zatím servírují soudy, to vypadá, že se Bakala se svými drahými právníky v mnoha detailech při tunelování choval velmi amatérsky.

Ivo Ištván, jehož úřad na vyšetřování tunelování dohlíží, má šanci předvést se, že umí rozkrývat nejen kabelky od Diora, ale skutečně vážnou hospodářskou kriminalitu v řádu miliard. Policejní prezident mu při reorganizaci policie (proti níž se Ištván tolik bránil) dává obrovskou pravomoc vybrat si na to ty nejschopnější policisty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články