Úřad práce propustí 1100 lidí. Podcenil služební zákon

Úřad opustí každý desátý zaměstnanec

Úřad práce propustí 1100 lidí. Podcenil služební zákonEXKLUZIVNĚ 1
Homepage
Petr Holub
Sdílet:

V pondělí 30. listopadu zamkne každý desátý zaměstnanec Úřadu práce České republiky svou kancelář a odevzdá klíče. V úterý se na úřad opět vrátí, tentokrát ovšem jako nezaměstnaný s žádostí o sociální podporu. O místo přijde celkem jedenáct set pracovníků, kteří měli na starost veřejně prospěšné práce, podporu společensky účelných míst a rekvalifikace.

Právě tyto nástroje aktivní politiky zaměstnanosti patřily k hlavním důvodům, proč počet lidí bez práce za poslední dva roky klesl o 120 tisíc. Pracovníci se dozvěděli o svém vyhazovu před týdnem a ministerstvo práce se k případu dosud veřejně nevyjádřilo.

Nepřeklopeni, ale vyhozeni

Důvodem propouštění není snad nezájem státu o aktivní politiku zaměstnanosti, protože je součástí programu reforem, který letos schválila vláda. Nejde ani o to, že nejsou peníze na platy, protože sociální pracovníky platí hlavně Evropská unie. Kolaps způsobila nešťastná souhra náhod a především liknavost ministerstva práce a sociálních věcí při zavádění služebního zákona.

Stát financoval pracovníky, kteří měli na starost rekvalifikace a společensky účelná místa z různých projektů. Jedním z nich byl například MIKOP rozdělující 300 milionů korun, který končí posledním dnem listopadu. Spolu s ním vyprší i termínované smlouvy zaměstnanců.

Pro budoucí financování individuálních služeb pro nezaměstnané jsou sice připraveny další peníze například z projektu EFES, které však budou k dispozici až od ledna 2016. Měsíční přerušení je fatální, protože od nového roku umožňuje služební zákon přijímat nové zaměstnance teprve poté, až projdou konkurzem a složí placenou „úřednickou“ zkoušku. Sociální pracovníci, kteří byli v minulých letech nákladně vyškoleni za evropské peníze, se tomu chtěli vyhnout a zpravidla už v srpnu požádali o to, aby je státní tajemník ministerstva práce stejně jako jiné úředníky včas „překlopil“ do nově zaváděného služebního poměru. To se nestalo a stovky pracovníků, pokud budou mít zájem, musí projít zkouškami a výběrovým řízením, které potrvá nejméně půl roku. Během té doby stát fakticky přestane čerpat eurodotace na rekvalifikace a podporovaná pracovní místa. Tím přestane fungovat aktivní politika zaměstnanosti, která na dotacích z Bruselu stojí z 80 procent.

Propuštění pracovníci museli počítat, že termínovaná smlouva jednou skončí. „S tímto vědomím do projektu nastupovali,“ zdůraznila mluvčí Úřadu práce.

Až na úřadech zahřmí

Ministerstvo práce odmítlo případ komentovat a šéf tiskového oddělení Petr Sulek odkázal na generální ředitelství Úřadu práce. Jeho mluvčí Kateřina Beránková vysvětlila, že se o mimořádnou událost nejedná. Například nejméně tři sta zaměstnanců bude smět na úřadech zůstat. „Není pravda, že Úřad práce propustí 1100 zaměstnanců. Téměř třetina z nich se vrací na své původní kmenové místo,“ upřesnila údaje deníku ECHO24.cz.

Propuštění pracovníci museli počítat, že termínovaná smlouva jednou skončí. „S tímto vědomím do projektu nastupovali,“ zdůraznila Beránková. Potvrdila, že pro ně neexistuje jiná možnost, než se přihlásit do výběrového řízení na uvolněná místa, které bude vyhlášeno během listopadu. Pokles počtu pracovníků o desetinu prý aktivní pomoc nezaměstnaným neohrozí. „Realizaci veřejně prospěšných prací, rekvalifikace atd. stále zabezpečují kmenoví zaměstnanci,“ upozornila mluvčí Beránková.

Anketa deníku ECHO24.cz mezi zaměstnanci pracovních úřadů zjistila, že kmenoví zaměstnanci mají na starost pomoc nezaměstnaným hrazenou pouze z národního rozpočtu, tedy pětinu celkové aktivity pracovních úřadů. Například v jedné z krajských poboček není ze sta pracovníků pouze sedm placeno z Bruselu. Právě oni teď budou muset místo svých kolegů dokončit čerpání evropských programů z minulého rozpočtového období 2007-2013 a zahájit projekty z nového období 2014-2020.

Proto u starých programů hrozí, že stát nestihne vyúčtovat milionové částky, nové projekty se zase odloží nejméně o půl roku, než se naberou noví lidé. Řada nových pracovníků také bude potřebovat školení. „Propuštěni budou lidé, kteří evropské projekty realizují už třetí programovací období, a dá se předpokládat, že všichni nebudou čekat v evidenci nezaměstnaných, až na pracovních úřadech zahřmí, ale budou hledat místo v šikovnějších resortech, jako je třeba ministerstvo pro místní rozvoj, které nabízí místa už dnes,“ varuje jeden z vyhozených pracovníků.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články