EET je jako DDT. Největší útok Agrofertu na lidi

EET je jako DDT. Největší útok Agrofertu na lidi 1
Komentáře
Dalibor Balšínek
Sdílet:

EET je něco podobného jako DDT. Tedy nebezpečný jed, který všechno zničí, aby nebylo trochu plevele. Tak, jak je projekt ministra financí Andreje Babiše koncipován, se jedná o jeden z největších útoků na existenci obyčejných lidí, kteří jsou schopni vydělat si sami na sebe, kteří neobtěžují a nijak nezatěžují stát, ale dokonce mu něco přinášejí. Jde o sprostý a bezohledný akt, jenž je plodem rozsáhlé marketingové kampaně konglomerátu Agrofert, která je založena na zpochybnění dosavadního společenského systému, na podezření, že všichni kradou a že dosavadní vládní garnitury existovaly jen pro obohacování se z korupce. Malí obchodníci, provozovatelé kaváren, drobní živnostníci, každý, kdo něco prodává, se bude muset vyrovnat s neuvěřitelnou byrokracií a technologickou zátěží, již Babišova elektronická evidence tržeb přináší. Právě tito lidé budou nejvíce postiženi a velká část z nich bude donucena svoji živnost zavřít. Nebude to proto, že by nebyli schopni nebo ochotni platit daně, ale protože nebudou schopni unést transakční náklady s EET, do nichž je stát nutí.

V listopadu začíná zkušební fáze první vlny EET, od prosince vstoupí do ostrého provozu a pak budou následovat ještě další tři. Účetní, kteří se nejprve na začátku roku museli připravit na kontrolní hlášení, seznamují své klienty s tím, co všechno je čeká. A jako strašák nad tím bude bdít Babišův práskačský internetový server, kde přející občané mohou nahlásit každého, kdo se jim znelíbí nejen proto, že nedostanou účtenku. Jen v pohostinství se očekává, podle zkušeností ze zahraničí, že svůj podnik zavře 15 procent provozovatelů. Počet zavřených drobných živností ovšem bude nepochybně větší.

Nikoho rozumného by nenapadlo popírat, že v zemi je určitá míra korupce. Stejně tak že někteří malí (ti moc ale nemají z čeho) a především středně velcí obchodníci a provozovatelé krátí tržby. EET ale určitě nepřinese do rozpočtu 15 miliard korun, které si ministerstvo financí od plného provozu evidence slibuje. Pro představu: Babišův holding Agrofert získal jen z evropských fondů skoro pět miliard korun, tedy třetinu z toho, co slibuje vybrat, nehledě ke každoročním dotacím ve výši dvou miliard korun. Těch Babišových 15 miliard je bájná suma, která se nikdy nevybere, ale v honbě za ní budou postiženy desítky tisíc lidí. EET plně odpovídá filozofii Andreje Babiše, podle které všetci kradnú. A proto musí být všichni i potrestáni. Samozřejmě je mnohem těžší odhalovat dotační podvody, krácení daní u velkých firem a korporací. Mnohem jednodušší je zkomplikovat život těm malým, kteří se neumí bránit.   

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články