Bašta nevinnosti padla, všechno je ztraceno

Komentáře
Sdílet:

Trochu zpomalenější den, svou intelektuální kapacitu jsem vyčerpal zjišťováním, je-li dnes úterý nebo středa. Prý středa. To je dobré vědět. Jinak:

Lidové noviny se zaměřují na mezinárodní aktivity prezidenta Miloše Zemana. Na konec dubna chytá summit Východního partnerství, jehož se podle Hradu měly účastnit špičky evropské politiky. Nestane se. "Zástupci šesti postsovětských republik Arménie, Ázerbajdžánu, Moldavska, Gruzie, Ukrajiny a Běloruska tak budou diskutovat převážně se svými východoevropskými partnery. Původní idea přitom byla sezvat k jednomu stolu vedení zemí Východního partnerství a klíčové západní hráče." Deník označuje summit za "béčkový". Zrovna nad tímhle zjištěním se ale k emocionální reakci nevybičuji. Inu, české summity béčkové bývají.

Dan Macek ve stejném deníku analyzuje prezidentův postoj k vývoji na Ukrajině, nachází v něm pozoruhodný rozpor. Miloš Zeman na jednu stranu vystupuje velice radikálně: "Vyslovil se pro co nejostřejší protiruské sankce EU a dokonce i pro vstup vojsk NATO na ukrajinské území 'v okamžiku, kdy by se Rusko rozhodlo rozšířit svoji teritoriální expanzi na východ Ukrajiny.'" Zároveň ale jako prostředek uklidnění situace navrhuje federalizaci Ukrajiny, která "je shodou okolností základním požadavkem Ruska. 'Nejdřív musí mít Doněcká oblast vlastní status v rámci Ukrajiny,' uvedl ruský senátor Nikolaj Maksjuta."

Česká fotbalová extraliga se bude po sedmnácti letech přejmenovávat. Už nebude Gambrinus. "Pivní značka z názvu ligy zmizí a o uvolněnou pozici se přetahují dvě nejsilnější firmy na českém sázkařském trhu. Konkrétně Fortuna a Tipsport, který chce s ligou spojit svou značku Chance." Na problém nemám strukturovaný názor. Škodolibě si ale přeju Chance ligu v naději, že by mohla přinést "celou škálu", ba "úplnou plejádu" variant výslovnosti od té fonetické po "čanc".

Mladá fronta Dnes na titulní straně pokračuje ve vytěžování kauzy OKD (Ano! Slovní hříčka použita!). Vypravila se také za Davidem Rathem, který se vrátil k lékařské profesi, má ordinaci v poliklinice v domovských Hostivicích. "'Všichni vidí, jak žiju a že nelítám tryskáčem,' říká muž, kterého chytili policisté se sedmi miliony korun v krabici. 'Po vazbě je docela osvěžující vrátit se k medicíně,' ubezpečuje padlý politik za stolem skromné ordinace. Jen on sám ví, nakolik je to prohlášení upřímné. V ordinaci se střídá se svojí zákonnou manželkou. 'Je mojí nadřízenou,' dodává s úsměvem. Kdysi mocný muž jako by si teď trochu masochisticky vychutnával roli venkovského lékaře. Tak o sobě teď mluví, v hlase lze zachytit stopu ironie." Jasně, "dramatický oblouk" od ambiciózního politika k životem o pokoře poučenému venkovskému lékaři je trochu jak z televizního seriálu. Ale... takové věci se občas stávají a dokonce by bylo fajn, kdyby se stávaly častěji. Takže bych Davidovi Rathovi dopřál "benefit of doubt" (omlouvám se za to světáctví).  

Na komentářové stránce MfD Karel Škrabal píše o překvapivé dohodě Andreje Babiše s vedením firmy NWR, vlastníka OKD. Ministr financí jí zaskočil vládního kolegu Jana Mládka. "To, co v pondělí udělal Andrej Babiš Janu Mládkovi byla - diplomaticky Mládkem řečeno - nekolegiálnost. (...) Přestaňme obdivovat ty, kteří s druhými umějí (velmi mírně řečeno) zamést. (...) Politici, kteří bez skrupulí podrazí či zesměšní politického kolegu, to dříve či později udělají i svým voličům."

Právo v podvalu titulní strany klade zásadní otázku "Palmy a úroda dvakrát do roka. I to čeká Česko?" Text potvrzuje známou zásadu: obsahuje-li titulek otázku, zní odpověď skoro vždycky "Ne". Platí i pro zmiňovaný článek, hned na jeho začátku vysvětluje klimatolog Rudolf Kovařík: "... troufnu si říct, že se letošní neuvěřitelně suchá zima opakovat nebude. (...) A rozhodně nelze očekávat, že kvůli počasí budeme muset v Krušných horách nahradit smrky palmami." Tolik k palmám.

MfD v pražské příloze referuje o úspěchu české metropole v hlasování uživatelů celosvětově oblíbeného cestovatelského webu  TripAdvisor. V žebříčku hodnocení Praha poskočila na páté místo, mimo jiné před sedmou Paříží. Potěšilo. První desítka je ale celkově pozoruhodná. Z "obvyklých podezřelých" v ní jsou - kromě Prahy - jen Řím, Londýn a Paříž. Na špici ale Istanbul, čtvrtý Peking, dál Marrakéš (6.), Hanoj (8.), Siem Reap (9.) a Šanghaj (10.). Žijeme v globalizovaných časech a tak dále a tak podobně.

A taky žijeme v časech, kdy znamení přicházejícího konce houstnou a brzký příchod apokalypsy je, zdá se neodvratný. Stačí se podívat na titulku Blesku. "Na internetové stránky Dády Patrasové (57) se vetřel zloduch." Dokážou-li síly zla prorazit i na poslední baštu nevinnosti, jsme jistě a definitivně ztraceni.    

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06