NOVÉ

Hudeček stopl partnerství Praha - Moskva. Kvůli ruské agresi

Jednostranný krok Prahy

Konec s vyčkáváním. Rada hlavního města Prahy v úterý odpoledne pozastavila partnerství s ruskými městy Moskvou a Sankt Peterburgem. Informoval o tom pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který zároveň k podobnému kroku vyzval další města.

„Svévolný útok Putinova režimu na Ukrajinu ohrozil nejen suverenitu Ukrajiny, ale i bezpečnost celé Evropy. Zůstáváme přáteli s ruskými lidmi, odmítáme však imperiální politiku Kremlu,“ napsal Hudeček na svém facebookovém profilu přímo z jednání vedení radnice.

V ruském politickém systému podle něj města nejsou skutečně samosprávnými orgány, které by mohly být nezávislé na politice vlády.

Uzavřeme partnerství s Kyjevem

„Víme, že naše rozhodnutí samo o sobě nezastaví ruskou agresi. Věříme však, že když se k nám připojí další města, bude to účinný signál občanům Ruska, že politika Vladimira Putina je vážným nebezpečím pro budoucnost vzájemné spolupráce evropských zemí s Ruskem,“ dodal primátor.

Hudeček už dříve avizoval, že pozastavení partnerství navrhne do doby, než Rusko stáhne své vojáky z Ukrajiny a nepřeruší dodávky zbraní proruským separatistům. „Zároveň se starostou Vitalijem Kličkem připravujeme uzavření partnerství s ukrajinskou metropolí Kyjevem,“ uzavřel.

Přejít na diskusi